pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Ciekawy koniec tygodnia.

Ciekawy koniec tygodnia.

30 cze 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Nocne odczyty z Azji, sporo danych z Europy, inflacja zaskakuje.

Umocnienie jena.

    W dzisiejszym kalendarzu makro nie brakuje odczytów. Pierwsze z nich napłynęły jeszcze w nocy, kiedy to poznaliśmy dane z Dalekiego Wschodu. O ile inflacja była zgodna z oczekiwaniami, to stopa bezrobocia niespodziewanie przekroczyła 3%. Mieszane odczucia wzbudził odczyt dotyczący produkcji przemysłowej, która w perspektywie roku wzrosła o blisko 7%, to jednak w samym maju zmalała o 3,3%. Od rana japońska waluta umacnia się na szerokim rynku, co jednak prawdopodobnie jest spowodowane odreagowaniem ostatniego osłabienia. Jeszcze wczoraj kurs EURJPY był najwyżej od lutego poprzedniego roku.

Fala optymizmu.

    Emocji nie brakuje także na Starym Kontynencie. W Niemczech rośnie sprzedaż detaliczna i to prawie dwukrotnie szybciej od założeń analityków. Również w Norwegii sprzedaż detaliczna (liczona bez samochodów) pozytywnie zaskoczyła, wyraźnie odbijając się od 0. Dobre nastroje panują także u naszych południowych sąsiadów. Roczna dynamika PKB osiągnęła tam 3,0%, co jest wynikiem znacząco lepszym od poprzedniego odczytu. W Szwajcarii z kolei pozytywnie zaskoczył indeks instytutu KOF, który przekroczył 105 pkt i był o 3,5 pkt wyższy niż w maju.

Inflacja rośnie czy spada?

    Najwięcej emocji wzbudził jednak dzisiejszy odczyt dotyczący inflacji w strefie euro. Z jednej strony wyniosła ona więcej niż oczekiwali analitycy, jednak z drugiej należy pamiętać, że wynik na poziomie 1,3% jest najniższym w tym roku. Dużym zaskoczeniem jest odczyt inflacji bazowej, która niespodziewanie przyspieszyła. Analitycy prognozowali, że utrzyma się ona na poziomie 1,0%, ta jednak wzrosła do 1,2% i jest już bardzo blisko by zrównać się z pełnym odczytem. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest ustabilizowanie się cen ropy.

Złoty mocny na koniec tygodnia.

    Złotówka dzisiaj umacnia się na szerokim rynku. Najbardziej to widać w relacji do euro, które tanieje o ponad 1,5 grosza. Dolar z kolei dotarł do poziomu 3,70 zł, który jest kluczowym wsparciem i którego pokonania otworzy drogę do kolejnej znaczącej przeceny amerykańskiej waluty. Nieznacznie tanieje także frank oraz funt.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak