Cięcie stóp w USA niemal pewne pytanie o ile

22 Lip 2019

Williams zdecydowanie za obniżką stóp

Nadal tematem przewodnim dla rynków finansowych jest posiedzenie Fed, które będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu. Sporo zamieszania wzbudziła piątkowa wypowiedź członka Fed Williamsa o tym, że Fed już teraz powinno się silnie wesprzeć gospodarkę, a nie czekać na katastrofę.

Rynki nadal nie mogą się zdecydować: 25 czy 50 pkt

Rynki odczytały to jako zapowiedź obniżki stóp w USA nawet o 50 pkt. Późniejsza wypowiedź innego członka, a mianowicie Claridy potwierdziła gołębie nastawienie Fed. W efekcie dolar nieco stracił jeszcze w piątek podczas gdy dzisiaj odrabia straty. EUR/USD zszedł znów w okolice 1,12 po piątkowym lekkim wybiciu na 1,1270. W tym tygodniu w kontekście działań Fed poznamy kilka publikacji makro. Najważniejszą wydaje się publikacja szacunku PKB za II kwartał. Oczekuje się spadku z 3,1% na 2,1% co z pewnością dałoby argument Fed za wsparciem gospodarki obniżką stóp procentowych.

PMI ze strefy euro

W tym tygodniu na czoło wydarzeń wysuwają się więc odczyty PMI w środę i posiedzenie EBC w czwartek. Jeśli chodzi o wskazania nastrojów w strefie euro w przemyśle i usługach to raczej nie należy liczyć na optymizm a raczej po niskim ZEW na ugruntowanie słabszych nastrojów.

Jeszcze nie teraz

Kulminacyjnym wydarzeniem będzie posiedzenie EBC. Owszem większość analityków nie spodziewa się działań już teraz i wydaje się to racjonalne podejście, gdyż nawet członkowie banku centralnego strefy euro wskazują wrzesień jako pierwszy możliwy termin na wprowadzenie nowych narzędzi wspierania wzrostu gospodarczego. A wachlarz możliwości nie jest specjalnie szeroki. Powrót do luzowania ilościowego musiałby oznaczać podniesienie limitu zaangażowania EBC w papiery dłużne obecnie jest to 33%.

Coeure i jego kontrowersyjne pomysły

Rynki spodziewają się obniżki stopy depozytowej o 10 pkt bazowych z tym, że instrument ten ma być bardziej skomplikowany jak twierdzi członek EBC Coeure. Najogólniej jak twierdzi wspierać należy sektor bankowy, tam gdzie kredyt jest potrzebny.

Czekamy na nowego premiera

Jeśli chodzi o brytyjską walutę to też oczekujemy większej zmienności w tym tygodniu gdyż poznamy prawdopodobnie zwycięzcę w wyścigu o fotel premiera. Największe szanse ma na ten moment Boris Johnson. Brytyjska waluta będzie więc pod wpływem przedstawienia planów nowego szefa Partii Konserwatywnej w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jest spora obawa, że będzie to stanowisko agresywne ze skłonnością do twardego brexitu. Jeśli tak się stanie funt będzie nadal w defensywie.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

W oczekiwaniu na jutro

21 Wrz 2021

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Kiedy Chiny kichną, reszta świata ma katar

20 Wrz 2021

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Co ma piernik sprzedaż detaliczna do wiatraka?

17 Wrz 2021

Krzysztof Pawlak