pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Cięcie ratingu nie powinno zaskoczyć

Cięcie ratingu nie powinno zaskoczyć

12 maj 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Decyzja Moody’s zdecydowanie najważniejsza dla losów złotego. Możliwe odreagowanie ostatnich ruchów wzrostowych na parach złotówkowych. Stopy w Wielkiej Brytanii bez zmian. Wystąpienia członków Fed i dane z USA warte obserwacji.

Dzisiejszy dzień mija pod znakiem oczekiwania na decyzję Moody’s w sprawie ratingu dla Polski. Inwestorzy różnią się w swoich ocenach, jedni spekulują obcięcie samego ratingu, inni, że tylko zostanie obniżona perspektywa. Całe to zamieszanie ma dość spore znaczenie gdyż ewentualne ruchy spowodują wysłanie jasnego sygnału do inwestorów zagranicznych, że w tym kraju nie dzieje się najlepiej i środki dobrze zainwestować w innym kraju.

A trzeba przyznać, że samo obniżenie ratingu ma swoje silne argumenty. Nie wystarczy, że kondycja gospodarki jest przyzwoita, jeżeli spojrzymy na pogarszającą się sytuację finansów publicznych, rosnące ryzyko zwiększenia długu do PKB czy ogólnie mówiąc spore zmiany na scenie politycznej sytuacja w naszym kraju powinna budzić lekkie obawy.

Biorąc pod uwagę polska walutę wcale nie musi ona zostać dalej przeceniona. A wręcz odwrotnie inwestorzy grający na “słabego złotego” mogą zrealizować przy okazji część swoich zysków.

O 14 poznamy publikację GUS na temat inflacji w Polsce ale wydaje się, że większych reakcji nie powinna ona wywołać. Spodziewany jest odczyt na poziomie -1,1 r/r.

O 13 poznaliśmy decyzję Banku Anglii co do stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami główna stopa została utrzymana na poziomie 0,5%. Warto zwrócić uwagę na wystąpienie Marka Carneya o 13.45. Prawdopodobna jest gołębia retoryka, zważywszy na kiepskie odczyty danych makro w ostatnich dniach co wskazywało by, że gospodarka traci impet. To wywoła jeszcze większą presję spadkową na brytyjska walutę. Trzeba dodać do tego rosnącą w ostatnich dniach skale kampanii za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

O 14.30 warto zwrócić uwagę na dane z USA na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ewentualny odczyt odbiegający od prognoz może wywołać jakiś ruch na EUR/USD który dzisiaj dość symbolicznie osuwa się w dół.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak