Chwila oddechu na rynkach

08 lis 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Opada kurz na rynkach po posiedzeniach bankierów centralnych w zeszłym tygodniu. Piątkowe odczyty z rynku pracy w USA pozytywnie zaskoczyły. Paczka danych z Chin i niepokojące informacje w temacie Evergrande powodują, że nastroje są mieszane. Złoty w trendzie bocznym, niewiadoma w postaci przyszłych decyzji RPP hamulcem umocnienia.

Działo się

Poprzedni tydzień zdecydowanie należał do tych ciekawszych na rynkach i obfitował w dość sporą zmienność. Wszystko dlatego, że odbyło się szereg posiedzeń najważniejszych banków centralnych. Na czele z Fed z USA, który (można powiedzieć w końcu) rozpoczął proces taperingu i to w skali 15 mld USD miesięcznie. Mimo tego, prezes FOMC starał się bardzo ważyć słowa i nie padły doprecyzowania terminu podwyżki stóp procentowych.

Podwyżka stóp coraz bliżej

Początek tygodnia nie przynosi większych zmian na notowaniach amerykańskiego dolara, który w teorii powinien być mocniejszy po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy opublikowanych w piątek. Dynamika nowych miejsc pracy sugeruje, że w drugiej połowie roku osiągnięty zostanie poziom pełnego zatrudnienia. Zbiegnie się to w czasie z zakończeniem programu wygaszania QE, więc ten termin wydaje się idealny do podwyżki stóp procentowych. Tyle tylko, że to już jest w cenach i do dalszego umocnienia „zielonego” będzie potrzeba czegoś więcej. Być może takowym katalizatorem okażą się środowe dane o inflacji CPI, jeśli przekroczą prognozy.

Zagrożenia ciągle aktualne

Nie można zapominać, że dolar to także waluta uznawana za bezpieczną i jeśli pojawi się zagrożenie, również może się umocnić. Taki czarnym łabędziem mogą się okazać informacje z Chin o kolejnych problemach giganta deweloperskiego Evergrande. Jak twierdzą wierzyciele, nie otrzymali oni nadal swoich płatności. Nie można również zapominać o pandemii, która może zmusić władze chińskie do wprowadzenia lockdownów w kolejnych częściach kraju, bo znów pojawiają się ogniska koronawirusa. Warto również dodać, że pojawiły się dane z Państwa Środka o bilansie handlowym. Zdecydowanie rośnie eksport, aż o 28,1% we wrześniu, martwić może dużo niższa dynamika importu, która spada m/m aż o 15,5%.

Fundamenty za kupowaniem złotego

Uspokojenie sytuacji na rynkach powinno sprzyjać krajowej walucie w powrocie na ścieżkę umocnienia. Nie da się jednak ukryć, że nie będzie to autostrada, a raczej polna droga z ogromną liczbą kamieni. Ciągle przeszkodą w aprecjacji pozostaje dość niejasne stanowisko RPP w sprawie dalszej polityki monetarnej. Raz profesor Glapiński sugeruje dalsze podwyżki, by za chwilę się z tych słów wycofać, takie mydlenie oczu nigdy nie będzie sprzyjać umocnieniu waluty, na którym… RPP tak naprawdę nigdy nie zależało. Mimo wszystko, wyższe stopy powinny działać na korzyść złotego w kolejnych miesiącach. Dzisiejszy zestaw opublikowanych projekcji makro pokazuje, że inflacja ma być wyższa niż wcześniej sądzono, z kolei PKB nieco niższy. Taki zestaw nie sprzyja więc podjęciu łatwej decyzji i dalszemu podnoszeniu stóp procentowych.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak