Chiny znowu zaskakują danymi

08 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Słabe dane z Chin. Seria danych makroekonomicznych z Europy. Na złotówce bez większych zmian.

W nocy poznaliśmy pakiet danych z Azji. Jako pierwsze opublikowane zostały informacje z Japonii. Saldo rachunku bieżącego zmalało w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dodatkowo PKB w kraju Kwitnącej Wiśni wzrosło o 0,7% wobec oczekiwanego 0,5%.

Słabsze dane dotarły do nas z Chin. Wielkość importu rok do roku zmalała o prawie 14% wobec oczekiwanego 10% spadku. Jeszcze gorzej wypadły dane dotyczące eksportu. Co prawda analitycy spodziewali się zmniejszenia eksportu o 12,5%, ale ostateczny wynik -25,4% był sporym zaskoczeniem. Pomimo tak złych publikacji, inwestorzy na chińskich parkietach zareagowali nadzwyczaj spokojnie. Główny indeks zakończył dzisiejszą sesję na minimalnym plusie.

Z samego rana Szwajcarzy rozpoczęli serię europejskich publikacji. Przed godziną 8:00 poznaliśmy sytuację na tamtejszym rynku pracy. Stopa bezrobocia w tym kraju wyniosła 3,4%, co jest wynikiem o 0,1% niższym niż oczekiwany. Dodatkowo poziom inflacji konsumenckiej osiągnął poziom 0,2% w ujęciu miesięcznym wobec prognozowanej 0,1% deflacji. Dobre dane ze szwajcarskiej gospodarki spowodowały krótkotrwałe, 2 groszowe umocnienie się franka w stosunku do złotówki.

Produkcja przemysłowa w Niemczech zamiast spadać, nabiera rozpędu. Roczna dynamika produkcji przemysłowej u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 2,2% względem oczekiwań na poziomie -1,6%. Tak dobre dane z głównej europejskiej gospodarki przyczyniły się do chwilowego umocnienia euro na rynkach walutowych.

Pozostałe dzisiejsze publikacje nie były aż tak ważne z punku widzenia inwestorów, aby mogły wygenerować znaczące ruchy na rynkach.

Jedyną informacją ze Stanów Zjednoczonych, która pojawi się w późnych godzinach wieczornych, będzie tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Mija kolejny spokojny dzień dla złotówki. Cena dolara wynosi 3,92 zł. Tyle samo co  na wczorajszym zamknięciu kosztuje euro – 4,32 zł. Funt szwajcarski podrożał dziś o 1 grosz. Jego cena to 3,95 zł. Nasza waluta w dniu dzisiejszym zyskała jedynie do funta. Brytyjska waluta potaniała 3 grosze i kosztuje 5,57 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak