pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Chiny znowu zaskakują danymi

Chiny znowu zaskakują danymi

08 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Słabe dane z Chin. Seria danych makroekonomicznych z Europy. Na złotówce bez większych zmian.

    W nocy poznaliśmy pakiet danych z Azji. Jako pierwsze opublikowane zostały informacje z Japonii. Saldo rachunku bieżącego zmalało w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dodatkowo PKB w kraju Kwitnącej Wiśni wzrosło o 0,7% wobec oczekiwanego 0,5%.

    Słabsze dane dotarły do nas z Chin. Wielkość importu rok do roku zmalała o prawie 14% wobec oczekiwanego 10% spadku. Jeszcze gorzej wypadły dane dotyczące eksportu. Co prawda analitycy spodziewali się zmniejszenia eksportu o 12,5%, ale ostateczny wynik -25,4% był sporym zaskoczeniem. Pomimo tak złych publikacji, inwestorzy na chińskich parkietach zareagowali nadzwyczaj spokojnie. Główny indeks zakończył dzisiejszą sesję na minimalnym plusie.

    Z samego rana Szwajcarzy rozpoczęli serię europejskich publikacji. Przed godziną 8:00 poznaliśmy sytuację na tamtejszym rynku pracy. Stopa bezrobocia w tym kraju wyniosła 3,4%, co jest wynikiem o 0,1% niższym niż oczekiwany. Dodatkowo poziom inflacji konsumenckiej osiągnął poziom 0,2% w ujęciu miesięcznym wobec prognozowanej 0,1% deflacji. Dobre dane ze szwajcarskiej gospodarki spowodowały krótkotrwałe, 2 groszowe umocnienie się franka w stosunku do złotówki.

    Produkcja przemysłowa w Niemczech zamiast spadać, nabiera rozpędu. Roczna dynamika produkcji przemysłowej u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 2,2% względem oczekiwań na poziomie -1,6%. Tak dobre dane z głównej europejskiej gospodarki przyczyniły się do chwilowego umocnienia euro na rynkach walutowych.

    Pozostałe dzisiejsze publikacje nie były aż tak ważne z punku widzenia inwestorów, aby mogły wygenerować znaczące ruchy na rynkach.

    Jedyną informacją ze Stanów Zjednoczonych, która pojawi się w późnych godzinach wieczornych, będzie tygodniowa zmiana zapasów paliw.

    Mija kolejny spokojny dzień dla złotówki. Cena dolara wynosi 3,92 zł. Tyle samo co  na wczorajszym zamknięciu kosztuje euro – 4,32 zł. Funt szwajcarski podrożał dziś o 1 grosz. Jego cena to 3,95 zł. Nasza waluta w dniu dzisiejszym zyskała jedynie do funta. Brytyjska waluta potaniała 3 grosze i kosztuje 5,57 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak