Chiny stanowczo reagują na słabe dane

11 sie 2015 Autor: Marcin Rogalski

Wczorajsze słabe dane z Państwa Środka przełożyły się na dewaluację chińskiego juana. Ludowy Bank Chin obniżył kurs referencyjny USD/CNY o 1,9%, co w konsekwencji oznacza, że chińska waluta w stosunku do amerykańskiego dolara jest najsłabsza od prawie 3 lat.

Warto wiedzieć, że bank centralny Chin steruje kursem, poprzez codzienne ustawianie kursu referencyjnego. Dopuszczalna maksymalna zmiana w jedną stronę wynosi 2 punkty procentowe, w więc interwencja banku wykorzystała prawie całe możliwe pasmo do zmiany.

Bank podkreślił również, że dewaluacja na taką skalę ma charakter jednorazowy. W pewnym sensie jest to działanie, mające uspokoić reakcję rynków. Jednak patrząc na to przez pryzmat coraz słabszych danych napływających z chińskiej gospodarki, inwestorzy widzą, że jest to potwierdzenie obaw o kondycję gospodarczą Państwa Środka.

Wracając na europejski rynek, warto wspomnieć o sytuacji franka szwajcarskiego. Można powoli stwierdzić, że polityka ujemnych stóp procentowych prowadzona przez Szwajcarski Bank Centralny zaczyna przynosić rezultaty. Kurs EUR/CHF osiągnął dzisiaj nowe maksima, co oznacza, że frank szwajcarski jest najsłabszy od 15 stycznia br., czyli od tak zwanego “czarnego czwartku”, kiedy to SNB zrezygnował z obrony poziomu 1,20 na parze EUR/CHF.

Frank szwajcarski osłabił się również względem polskiego złotego. Dzisiejsza wycena na poziomie 3,86 zł z pewnością uspokaja kredytobiorców kredytów hipotecznych w walucie CHF, którzy jeszcze niedawno widzieli poziomy powyżej 4 zł. W dłuższej perspektywie istnieje duże prawdopodobieństwo, że wycena CHF/PLN obierze kurs na południe i przyniesie jeszcze większą ulgę.

W kalendarium makroekonomicznym na próżno dzisiaj szukać istotnych publikacji. O 14:30 poznamy co prawda kwartalne dane o wydajności pracy w USA oraz o jednostkowych kosztach pracy. Jednak z doświadczenia wiadomo, że inwestorzy nie zwracają na to szczególnej uwagi.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Apetyt na ryzyko wraca, PLN zyskuje

28 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs