pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Chiny z pakietem ratunkowym dla gospodarki

Chiny z pakietem ratunkowym dla gospodarki

05 mar 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Robić wszystko by wzrost PKB nie wyhamował

Bez wątpienia informacją dnia jest zapowiedź ogromnego pakietu fiskalnego przez Chiny. Ma to być ratunek na spowolnienie gospodarcze. W ubiegłym roku chiński PKB mocno wyhamował i osiągnął i tak imponującą wartość 6,6%. Problem w tym, że dla Państwa Środka wynik taki to oznaka słabości po jest to najniższy poziom od 30 lat.

Na krótką metę pakiet fiskalny pozytywny

Działania te podyktowane są prognozami na ten rok, według których PKB ma być jeszcze niższy i wynieść około 6%. Na zjeździe komunistycznej partii Chin zapowiedziano szereg działań z głównych to przede wszystkim obniżka stawek VAT dla przemysłu i transportu, emisja obligacji dla samorządów i wsparcie akcji kredytowej dla firm. Według władz deficyt z tym związany ma się podnieść jedynie o 0,2% PKB. Jakie to ma znaczenie dla rynków? Z pewnością patrząc krótkookresowo jak najbardziej pozytywnie, Pekin chce działać i spróbować walczyć z niemal nieuniknionym spowolnieniem w gospodarce. W dłuższym okresie jednak spowoduje to wzrost zadłużenia gospodarstw domowych jak i sektora przemysłowego.

Ruchy na amerykańskich obligacjach wspierają dolara

Jeśli chodzi o szeroki rynek to od początku tygodnia mocniejszy jest dolar amerykański. EUR/USD schodzi coraz bardziej w okolice 1,13. Jest to wynik ruchów na obligacjach amerykańskich gdzie obserwujemy wzrost rentowności. Inwestorzy po wystąpieniach szefa Fed w Kongresie znów zaczęli spekulować o możliwej jednej podwyżce stóp w tym roku w USA. W tym kontekście z pewnością bardzo ważne będą dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy w piątek.

Czekamy na 12 marzec

Nieco ciszy w ostatnich dniach jest w temacie brexitu. Pozwoliło to GBP/PLN zejść znów poniżej 5,00. Inwestorzy wyczekują przyszłotygodniowego głosowania w Izbie Gmin by poznać odpowiedź czy brexit będzie chaotyczny, jednak z umową czy zostanie odroczony. Wydaje się, że wybór będzie między dwoma ostatnimi opcjami. Nie wydaje się jednak by miało to spowodować dalszy wzrost wartości funta, po ostatnim rajdzie wydaje się, że większość jest w cenach.

ISM w centrum uwagi

Dzisiaj na rynkach jeszcze kilka ważnych pozycji. O 13.30 przemawia członek Fed Rosengren, z kolei o 15.30 Kashkari. O 15.45 poznamy wskaźnik PMI dla usług również z USA. Najważniejszą publikacją będzie jednak ISM dla usług o 16.00.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny