pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Chiny dadzą trochę odetchnąć

Chiny dadzą trochę odetchnąć

02 wrz 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Obawy o kondycję chińskiej gospodarki w dalszym ciągu pozostają jednym z dwóch najważniejszych obecnie tematów rynkowych. Tym drugim są oczywiście stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. W najbliższych dniach nastąpi przesunięcie uwagi inwestorów z Państwa Środka w kierunku USA. Powód jest bardzo prosty, w czwartek i w piątek chińska giełda nie będzie działać z uwagi na obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny chińsko-japońskiej. Jest więc szansa na ocieplenie nastrojów na rynkach, dolar powinien zyskiwać na wartości szczególnie do euro.

Wczoraj poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego z USA który wyniósł 53 pkt, przy prognozie 52,9 pkt. Istotniejszy był jednak indeks ISM dla przemysłu amerykańskiego który rozczarował, i wyniósł 51,1 pkt, analitycy oczekiwali wzrostu z 52,7 na 53 pkt. Niepokojący jest spadek tego indeksu ale również zbliżenie się do granicy 50pkt. W efekcie po samej publikacji dolar osłabiał się do euro.

Cała uwaga inwestorów do końca tygodnia przesunie się z Chin do USA gdzie zostanie opublikowana cała seria danych z tamtejszego rynku pracy. Dziś o godzinie 14.15 będzie to raport ADP na temat zatrudnienia w sektorze prywatnym. Jutro poznamy liczbę złożonych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, w piątek zaś bardzo ważne dane o bezrobociu i zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Wszystkie publikacje będą oczywiście rozpatrywane pod kątem podwyżki stóp procentowych przez Fed. Mimo wszystko jednak trudno się spodziewać, że będzie to już we wrześniu biorąc pod uwagę zawirowania na rynkach światowych w ostatnich tygodniach. Być może również dane uświadomią inwestorom, że podwyżka może nastąpić dopiero w grudniu. Wbrew temu  dolar w ostatnich godzinach odrabia straty, kurs EUR/USD spadł znów poniżej 1,13. Może to wskazywać na to, że inwestorzy oczekują dzisiaj dobrych danych, a mianowicie stworzenia minimum 200tys miejsc pracy.
Dzisiaj najważniejszym wydarzeniem dla polskich inwestorów była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Po tym jak w marcu obniżono stopy o 50 pkt bazowych, ogłoszono koniec cyklu łagodzenia polityki monetarnej. Tym samym dzisiaj zaskoczenia nie było, nie oczekiwało się zresztą żadnych zmian, a tym samym kontynuowanie prowadzonej polityki. Sama decyzja obyła się kompletnie bez wpływu na rodzimą walutę. Warto jednak zwrócić uwagę na komunikat po posiedzeniu, gdyż ewentualnym zaskoczeniem które może się pojawić jest zmiana celu inflacyjnego, ustalonego na 2,5% w skali roku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak