pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Chiny ciągle straszą

Chiny ciągle straszą

10 sie 2015 Autor: Michał Iskat

W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny jest pusty, a co za tym idzie na rynkach można spodziewać się raczej marazmu.

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia na rynku chińskim. W sobotę zaprezentowane zostały dane dotyczące handlu zagranicznego, które wypadły bardzo słabo. W lipcu eksport tamtejszej gospodarki spadł o 8,1% w ujęciu rocznym (szacunki analityków mówiły o jednoprocentowym spadku). Również nadwyżka w handlu zagranicznym rozczarowała analityków. Jej wartość wyniosła 43 mld a nie jak szacowano 53,25 mld.

W obliczu kolejnych gorszych od oczekiwań publikacji makroekonomicznych dziwi zachowanie na chińskim parkiecie. W dniu dzisiejszym tamtejszy parkiet odnotował zyskowną sesję a główny indeks Shanghai Composite wzrósł o 4,5%. Inwestorzy najwidoczniej upatrują w spadku kondycji szans na interwencję rządu, która miałaby na celu wyprowadzenie rodzimej gospodarki z kryzysu.

Nad rynkami wciąż ciąży temat grecki. Co prawda z wypowiedzi greckiego ministra finansów bije optymizm jednak ostatnie miesiące pokazały, że negocjacje z Państwem Hellady nie należą do prostych. Niemniej rynki spekulując, że porozumienie dotyczące trzeciego programu pomocowego (opiewającego na 86 mld EUR) może nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Taki obrót spraw pozwoliłby na uruchomienie programu jeszcze przed 20 sierpnia kiedy wymagana jest płatność wobec EBC.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak