Chiny ciągle straszą

10 sie 2015 Autor: Michał Iskat

W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny jest pusty, a co za tym idzie na rynkach można spodziewać się raczej marazmu.

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia na rynku chińskim. W sobotę zaprezentowane zostały dane dotyczące handlu zagranicznego, które wypadły bardzo słabo. W lipcu eksport tamtejszej gospodarki spadł o 8,1% w ujęciu rocznym (szacunki analityków mówiły o jednoprocentowym spadku). Również nadwyżka w handlu zagranicznym rozczarowała analityków. Jej wartość wyniosła 43 mld a nie jak szacowano 53,25 mld.

W obliczu kolejnych gorszych od oczekiwań publikacji makroekonomicznych dziwi zachowanie na chińskim parkiecie. W dniu dzisiejszym tamtejszy parkiet odnotował zyskowną sesję a główny indeks Shanghai Composite wzrósł o 4,5%. Inwestorzy najwidoczniej upatrują w spadku kondycji szans na interwencję rządu, która miałaby na celu wyprowadzenie rodzimej gospodarki z kryzysu.

Nad rynkami wciąż ciąży temat grecki. Co prawda z wypowiedzi greckiego ministra finansów bije optymizm jednak ostatnie miesiące pokazały, że negocjacje z Państwem Hellady nie należą do prostych. Niemniej rynki spekulując, że porozumienie dotyczące trzeciego programu pomocowego (opiewającego na 86 mld EUR) może nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Taki obrót spraw pozwoliłby na uruchomienie programu jeszcze przed 20 sierpnia kiedy wymagana jest płatność wobec EBC.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak