pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Carney i jego pozytywne myślenie wzmacniają funta

Carney i jego pozytywne myślenie wzmacniają funta

08 lut 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Słabość euro

Ostatnie dni na rynkach to przede wszystkim słabość europejskiej waluty. EUR/USD nieuchronnie zmierza w kierunku wsparcia na 1,13. W tym kontekście decydujące okazały się dane z Niemiec, które mocno rozczarowały. Wczoraj był to odczyt produkcji przemysłowej -7,4% r/r, a w środę liczba nowych zamówień w przemyśle -10,8% r/r. Dzisiaj nieco lepiej wypadł bilans handlowy u naszych zachodnich sąsiadów ale to nie zmienia faktu, że kolejny prognozy na temat wzrostu gospodarczego powinny być coraz słabsze.

Zaskoczenie z Wysp

Wczorajszy dzień to również zaskakujące umocnienie funta brytyjskiego. Chyba nikt się nie spodziewał, że prezes BoE zasugeruje gotowość do podwyżki stóp w przypadku uniknięcia twardego brexitu. Oczywiście jest taka możliwość ale obarczona sporym ryzykiem, wystarczy spojrzeć co obecnie sygnalizuje Fed czy EBC. Jest tutaj jasne stanowisko powstrzymania się z jakimikolwiek ruchami w polityce pieniężnej.

Nieco przesadzony optymizm wokół funta

Gdyby taki scenariusz się ziścił funt mógłby zostać jedną z mocniejszych walut w tym roku. Trzeba jednak pamiętać, że krótkoterminowo wcale tak dobrze może nie być a w wczorajsze umocnienie funta może być tylko chwilowe. Theresa May w Brukseli spotkała się z jasną odmową, że renegocjacji umowy nie będzie.

Minorowe nastroje

Ogólnie rzecz biorąc sentyment na rynkach pozostaje dość kiepski. Z jednej strony to wina mocniejszego dolara na szerokim rynku z drugiej nowe doniesienia z frontu wojny handlowej USA z Chinami nie nastrajają pozytywnie. Ostatnie newsy ze Stanów mówią o jeszcze dalekiej drodze do wypracowania porozumienia. Jest więc spore ryzyko gdy po przerwie wrócą gracze z Chin i na rynkach jeszcze bardziej spotęguje się risk off a pierwszym wyborem inwestorów będą takie waluty jak jen czy frank szwajcarski.

Złoty traci niejako z przymusu

Kiepskim nastrojom na rynkach ulega złotówka. EUR/PLN jest już powyżej 4,30, USD/PLN przebija granicę 3,80 a GBP/PLN na bazie tego co pisaliśmy powyżej raca ponad 4,90. Nie pomogły doniesienia z MF, według których deficyt za grudzień wyniósł jedynie 10,4 mld zł. Deficyt więc za cały 2018 rok wyniósł zaledwie 0,5% PKB. Co warte uwagi również spore wzięcie mają polskie 10-latki. W efekcie według ministerstwa zaspokojono już prawie 50% potrzeb pożyczkowych na ten rok świadczy to o  dobrej kondycji finansowej naszego państwa. Kalendarz na dzisiaj nie zawiera już ważnych danych także powinniśmy obserwować spokojny handel do końca dnia.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dolar kontruje
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Złoty odporny na utworzenie „nowego rządu”
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Słaby dolar wpływa na otoczenie
Dawid Górny