pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Brytyjscy politycy czas w końcu zdecydować

Brytyjscy politycy czas w końcu zdecydować

21 paź 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Dzisiaj lub jutro

Wszystkie oczy są dzisiaj zwrócone na Wielką Brytanię. O 16.30 ma się rozpocząć posiedzenie w Izbie Gmin. Wtedy też powinniśmy poznać datę głosowania nad umową wyjścia z UE. Porządek obrad przewiduje najpierw debatę i głosowanie nad poprawkami więc trudno wyrokować jak to się wszystko potoczy.

A miało być w sobotę

Przypomnijmy, że pierwotnie głosowanie miało się odbyć w sobotę. Głosowanie owszem i było tylko nad tzw poprawką Letwina. Co ona oznacza? Mianowicie tyle, że najpierw premier ma wysłać wniosek do włodarzy unijnych o wydłużenie terminu brexitu a dopiero później będziemy głosować nad umową wypracowaną przez Johnsona. Co ciekawe obecny premier razem z wnioskiem o wydłużenie terminu wyjścia wysłał też prośbę by Bruksela się na to nie zgadzała. Chcąc w ten sposób wymusić nieco na politykach z Izby Gmin poparcie wniosku. Na ten moment nie wiemy jeszcze kiedy głosowanie się odbędzie możliwe terminy to nawet dzisiaj lub jutro. 

Brexit nie jest pozytywny dla Europy

Patrząc od strony rynku walutowego można wysnuć tezę, że wszystko co najgorsze już na brytyjskiej walucie miało miejsce. A teraz gdy chaotyczny brexit został mocno oddalony czy to przedłużenie terminu czy też ratyfikacja umowy w Izbie Gmin powinna zadziałać na plus i przynieść umocnienie funta. Pytanie jednak czy Europa i Wielka Brytania są w tym momencie gotowe na umowę rozwodową. Trzeba pamiętać, że już mamy mocne sygnały spowolnienia a brexit z pewnością na korzyść nie zadziała. 

Czy Draghi zakończy mocnym akcentem?

W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC. Teoretycznie inwestorzy nie nastawiają się na przełom tym bardziej, że Draghi kończy swoją kadencję. Na ostatnim posiedzeniu uruchomił program QE a na efekty jego działań reagować będzie musiała już nowa prezes Lagard. Kurs EUR/USD jakby nie bał się co wydarzy się na posiedzeniu szybując w górę. Choć trzeba zauważyć, że jest to wynik słabości dolara w ostatnich dniach. Wynika ona przede wszystkim z rosnącego prawdopodbieństwa cięcia stóp przez Fed już w najbliższym tygodniu. Do tego bank centralny USA uruchomił interwencyjny skup bonów skarbowych w kwocie 60 mld USD co zostało odebrane przez rynki gołębio. 

Mocna złotówka

Na krajowej walucie nadal pozytywny klimat. Dobre nastroje na szerokim rynku pozwalają utrzymywać solidne umocnienie z zeszłego tygodnia. Na przeszkodzie nie stoją nawet kiepskie dane z rodzimej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wzrosła jedynie o 4,3% wobec prognoz na poziomie 6,2%. Z czego budzi niepokój to, że we wrześniu było dużo dni roboczych a dwa konsumenci byli już wsparci programem 500 plus na pierwsze dziecko. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs