pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Brytyjczycy podnoszą koszt pieniądza po raz 12-sty z rzędu!

Brytyjczycy podnoszą koszt pieniądza po raz 12-sty z rzędu!

11 maj 2023 Autor: Dawid Górny

Inflacja konsumencka w niektórych krajach zaczyna spadać. Niższe wskazania napłynęły do nas z Węgier, Czech oraz Norwegii. Na Wyspach niejednogłośnie podjęto decyzję w sprawie kosztu pieniądza. W czwartek o godzinie 15:00 rozpoczęła się konferencja prasowa prezesa Glapińskiego.

Fiordowy płaskowyż

Wczorajsza publikacja inflacji konsumenckiej ze Stanów Zjednoczonych przyćmiła odczyty tego wskaźnika w innych państwach. Na Węgrzech zeszliśmy do poziomu równych 24%, co było zgodne z kierunkiem oczekiwań. W Norwegii również spodziewano się obniżenia dynamiki cen z 6,5% do 6,1%. Środowy odczyt był niższy, jednak poziom 6,4% to wartość znacznie bliżej poprzedniego wskazania, niż rynkowych oczekiwań. Po publikacji, która zwiększyła prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych w Norwegii, tamtejsza korona umocniła się względem euro, dolara oraz złotego. Chwilę później nastąpiło odreagowanie. Patrząc dziś na wykresy, widzimy, że wczorajsze zyski zostały całkowicie wymazane. W piątek o godzinie 15:00 NOK/PLN wskazuje wartość 0.392 PLN.

Spadek cen u Czechów

Dziś wskaźnik inflacji konsumenckiej obniżył się także za naszą południową granicą. Co prawda, nie zeszliśmy jeszcze do poziomu jednocyfrowego, jednak 12,4% było wskazaniem niższym nawet od prognoz (13,3%). Przypomnę, że stopy procentowe w Czechach pozostają na niezmienionym poziomie 7% od połowy ubiegłego roku. Dzisiejsza publikacja osłabiła tamtejszą walutę w stosunku do euro i dolara. Na wykresie CZK/PLN ruch nie był tak silny. W czwartek po południu za koronę czeską zapłacimy 0,1925 PLN.

Podwyżka stóp na Wyspach

Po koronacji oraz wolnym pierwszym dniu tygodnia, w czwartek Bank Anglii musiał w wrócić do pracy na pełnych obrotach. Dziś było co robić, gdyż inwestorzy wyczekiwali decyzji w sprawie kosztu pieniądza na Wyspach. Ta zapadła niejednogłośnie. Za podniesieniem kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych głosowało 7 z 9 decydentów. Dwóch apelowało o pozostawienie jego wysokość na niezmienionym poziomie. W ten sposób główna stopa procentowa wynosi 4,5%. Jest to dwunasta z rzędu podwyżka. Publikacja nie wpłynęła znacząco na kursy funta do innych walut. O godzinie 15:00 GBP/PLN wskazuje wartość 5,20 PLN. Złoty dziś tracił w stosunku do euro i dolara. W momencie pisania tekstu EUR/PLN to 4,52 PLN, kurs USD/PLN oscyluje wokół 4,13 PLN, a za jednego franka zapłacimy 4,63 złotego. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak