pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Brak porozumienia wśród członków Fed. Chiny znów straszą rynki.

Brak porozumienia wśród członków Fed. Chiny znów straszą rynki.

13 paź 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Zaskoczenia nie było

Wczorajsze zapiski z posiedzenia Fed specjalnie nie zaskoczyły. Cały czas widoczny jest podział i brak konsensusu. Troje zwolenników podwyżek stóp to za mało by taką decyzję podjąć. Cały czas pozostałe grono ma nastawienie neutralne, i potrzebują czegoś więcej niż tylko przekonania, że podwyżka musi być. Mowa choćby o poprawie na rynku pracy.

Zadziwiająco mocny od początku tygodnia jest dolar amerykański, który na moment w relacji do euro spadł poniżej 1,10. Być może inwestorzy stwierdzili, że jedyny czynnik ryzyka by podwyżka w grudniu nie miała miejsca minął. Mowa oczywiście o utracie poparcia Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta USA. Trzeba jednak pamiętać, że do ewentualnej decyzji jest jeszcze sporo czasu. Poznamy po drodze jeszcze kilka ważnych danych z rynku pracy. A do tego trzeba obserwować finałowy etap kampanii prezydenckiej, bo nie wydaje się, że Donald Trump miał by odpuścić, a co za tym idzie może być jeszcze sporo niespodzianek.

Stan podwyższonego ryzyka w Państwie Środka

Do tego wszystkiego bardzo nerwowo może znów się zrobić w Azji. Szczególnie po dzisiejszej publikacji słabych danych z Chin. Spadek eksportu o 10% w skali roku musiał zrobić wrażenie na inwestorach. Dodajmy, że niezbyt pozytywne, a o powrót do obaw o globalny wzrost bardzo krótka droga. Zresztą już dzisiaj widać co dzieje się na szerokim rynku, zyskują waluty tzw. bezpieczne czyli jen japoński i frank szwajcarski. Dolar nadal radzi sobie dobrze niemniej jednak delikatna korekta na parze EUR/USD ma miejsce. Istotnym wsparciem pozostaje cały czas poziom 1,0950.

Rodzima waluta w odwrocie

Wzrost awersji do ryzyka oczywiście przełożył się na wzrosty na głównych parach złotowych. EUR/PLN znów znajduje się powyżej 4,30, USD/PLN kwotowany jest powyżej 3,90. Na niekorzyść dla polskiej waluty działa również mocny dolar. W najbliższych dniach trudno szukać jakiś czynników za umocnieniem złotówki. A więc jeżeli sentyment na rynkach pozostanie słaby to rodzima waluta może nadal tracić na wartości.

Ubogi kalendarz makro

Dzisiaj brak jest istotnych publikacji zarówno na szerokim rynku jak i w Polsce. Pojawiły się odczyty inflacji konsumenckiej z Niemiec, wyniki zgodne z prognozami przeszły niemal niezauważone. O 14.30 poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA, ale trudno będzie o zmianę sentymentu do dolara, wynik musiał by być znacznie gorszy od prognoz.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny