Echa piątkowych wydarzeń. Złotówka ulega dalszemu osłabieniu.

Przez ostatnie dni inwestorzy wyczekiwali konferencji prezes FED podczas szczytu w Jackson Hole. Niestety szefowa Janet Yellen nie spełniła oczekiwań rynków, a z jej ust nie padły żadne konkretne informacje dotyczące kierunku polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Jedyne czego się dowiedzieliśmy to to, że przesłanki do podwyżki stóp procentowych nasiliły się. Stanowią o tym dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, a także zbliżająca się do oczekiwanych celów inflacja oraz sytuacja gospodarcza. Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, a komunikaty FED mówiły nawet o 3-4 kolejnych podwyżkach w tym roku. Po piątkowym komunikacie szefowej Rezerwy Federalnej, pomimo braku jednoznacznych deklaracji, dolar zaczął się umacniać, choć na początku wystąpienia Yellen kurs EUR/USD podążał ku górze przebijając poziom 1,133.

Dodatkowo poznaliśmy dzisiaj kolejne dane z amerykańskiej gospodarki. Dochody i wydatki amerykanów nie zaskoczyły jednak rynków. W ujęciu miesięcznym dochody wzrosły o 0,4%, a wydatki o 0,3%. Aktualnie na głównej parze walutowej obserwujemy notowania na poziomie 1,11.

Poniedziałek jest kolejnym słabym dniem dla naszej rodzimej złotówki, która traci do głównych walut. Jest to ciągle konsekwencja ostatnich słabych danych z naszej gospodarki, a także zaprezentowanego nowego projektu budżetu na rok 2017. W przyszłym roku deficyt ma wynieść prawie 60 mld zł. Ponadto w ostrzegawczym tonie po raz kolejny na temat sytuacji w Polsce wypowiada się agencja Moody’s. Ogłosi ona we wrześniu nowy rating dla naszego kraju.
Dzisiaj euro wyceniane jest na 4,32 zł, dolar kosztuje 3,87 zł. Frank podrożał o grosz, a jego cena wynosi 3,95 zł. Za jednego funta zapłacimy obecnie 5,06 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 Paź 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Risk off coraz odważniejszy

21 Paź 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Kwestia przyzwyczajenia?

20 Paź 2021

Adam Fuchs