pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Bezrobocie w Strefie Euro spada

Bezrobocie w Strefie Euro spada

04 kwi 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Spokojnie na azjatyckich parkietach. Garść danych ze Strefy Euro. Zmiana zamówień w Stanach Zjednoczonych. Złotówka wciąż silna.

    Poniedziałek na azjatyckich giełdach minął bardzo spokojnie. Z powodu święta zmarłych w Chinach giełda pozostawała zamknięta. Z kolei handel na japońskim parkiecie zakończył się niewielkim minusem na tamtejszym głównym indeksie. Tak niewielkie ruchy były spowodowane między innymi brakiem danych makroekonomicznych związanych bezpośrednio z Krajem Kwitnącej Wiśni. Również brak dużej zmienności widać chociażby na notowaniach jena wobec głównych walut.

    Przed południem poznaliśmy serię danych makroekonomicznych ze Strefy Euro. Jako pierwszy opublikowany został wynik indeksu Sentix. Jest to grupa wskaźników obrazujących oczekiwania inwestorów finansowych. Ich nastroje okazały się lepsze niż w poprzednim odczycie. Z drugiej strony dzisiejszy wynik był o 0,7 punktów niższy od oczekiwanego. Odczyt inflacji producenckiej okazał się gorszy niż przewidywano. Ceny spadają w ujęciu miesięcznym o 0,7%. Jest to wynik gorszy o 10 punktów bazowych od prognoz analityków. Z kolei rok do roku inflacja PPI wyniosła – 4,2%, co jest wynikiem o 0,2% niższym niż prognozy. Stopa bezrobocia w Strefie Euro jest 0,1% mniejsza niż w poprzednim miesiącu. Wynosi 10,3% i jest to wynik spodziewany przez rynki. Dane te nie okazały się jednak zbyt ważne dla inwestorów. Potwierdza to między innymi praktyczny brak ruchu na głównej parze walutowej EUR/USD.

    Najważniejsze informacje dzisiejszego dnia są jednak ciągle przed nami. O godzinie 16:00 nastąpi publikacja zmian zamówień na dobra bez środków transportu, zamówień na dobra trwałego użytku, a także zamówień w przemyśle. Dodatkowo kwadrans po tym odbędzie się wystąpienie szefa FED z Bostonu. Prawdopodobnie w czasie tych wydarzeń nastąpi większa zmienność na rynkach.

    Nasza rodzima waluta wciąż pozostaje mocna. Co prawda straciła dzisiaj 1 grosz do funta, to i tak jego cena pozostaje na stosunkowo niskim poziomie 5,30 zł. Cena dolara waha się w okolicy 3,72 zł. Zarówno frank szwajcarski, jak i euro potaniały o kolejnego grosza. Koszt zakupu tych walut to odpowiednio 3,87 zł i 4,23 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak