pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Bezrobocie w Polsce powinno spadać

Bezrobocie w Polsce powinno spadać

31 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

   Seria danych makroekonomicznych z Europy. Odczyty z polskiej gospodarki. Dane z rynku pracy w USA. Złotówka zyskuje na wartości.

    Od samego rana napływają do nas informacje z różnych gospodarek europejskich. Dzisiejsze odczyty zapoczątkowali Niemcy, którzy podali dynamikę sprzedaży detalicznej. Okazała się ona znacznie słabsza od oczekiwanego wyniku. Wyniosła -0,4% w ujęciu miesięcznym wobec spodziewanego 0,3% wzrostu. Pomimo tak złego wyniku euro nadal umacnia się względem dolara.

    Następnie Francuzi podali serię danych dotyczącą inflacji oraz poziomu wydatków konsumenckich. Wydatki francuskich konsumentów wzrosły 0,6% miesiąc do miesiąca. Miesięczna inflacja producencka spadła o 0,5%. Z kolei inflacja konsumencka w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,7% wobec oczekiwanego 0,5% wzrostu.

    O godzinie 10:30 poznaliśmy odczyt produktu krajowego brutto w Wielkiej Brytanii. Pomimo widma Brexitu brytyjska gospodarka rośnie w skali 2,1% rok do roku. Jest to wynik lepszy od prognoz analityków. Po tym odczycie funt zaczął nieznacznie umacniać się wobec dolara.

    Dzisiaj opublikowane zostały również dane z polskiej gospodarki. Według wskaźnika rynku pracy podanego przez BIEC, stopa bezrobocia powinna spadać. Wskaźnik ten wyniósł 77,6 pkt wobec poprzedniego odczytu na poziomie 77,8 pkt. Dodatkowo poznaliśmy wynik inflacji konsumenckiej. W ujęciu miesięcznym ceny rosną o 0,1%, czyli o 10 pkt bazowych mniej niż oczekiwali analitycy.

    Po południu ogłoszone zostaną ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Podana zostanie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Poprzedni odczyt wyniósł 265 tys., a obecna prognoza wynosi 270 tys.

    W dniu dzisiejszym złotówka zyskuje do większości głównych walut. Funt brytyjski potaniał o 2 grosze i kosztuje 5,39 zł. Tyle samo do naszej waluty stracił dolar. Cena amerykańskiej waluty wynosi 3,74 zł. Zarówno do euro, jak i franka złotówka zyskała po 1 groszu. Koszt zakupu szwajcarskiej waluty wynosi 3,89 zł, a za euro należy zapłacić 4,25 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak