Bezrobocie w Polsce powinno spadać

31 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Seria danych makroekonomicznych z Europy. Odczyty z polskiej gospodarki. Dane z rynku pracy w USA. Złotówka zyskuje na wartości.

Od samego rana napływają do nas informacje z różnych gospodarek europejskich. Dzisiejsze odczyty zapoczątkowali Niemcy, którzy podali dynamikę sprzedaży detalicznej. Okazała się ona znacznie słabsza od oczekiwanego wyniku. Wyniosła -0,4% w ujęciu miesięcznym wobec spodziewanego 0,3% wzrostu. Pomimo tak złego wyniku euro nadal umacnia się względem dolara.

Następnie Francuzi podali serię danych dotyczącą inflacji oraz poziomu wydatków konsumenckich. Wydatki francuskich konsumentów wzrosły 0,6% miesiąc do miesiąca. Miesięczna inflacja producencka spadła o 0,5%. Z kolei inflacja konsumencka w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,7% wobec oczekiwanego 0,5% wzrostu.

O godzinie 10:30 poznaliśmy odczyt produktu krajowego brutto w Wielkiej Brytanii. Pomimo widma Brexitu brytyjska gospodarka rośnie w skali 2,1% rok do roku. Jest to wynik lepszy od prognoz analityków. Po tym odczycie funt zaczął nieznacznie umacniać się wobec dolara.

Dzisiaj opublikowane zostały również dane z polskiej gospodarki. Według wskaźnika rynku pracy podanego przez BIEC, stopa bezrobocia powinna spadać. Wskaźnik ten wyniósł 77,6 pkt wobec poprzedniego odczytu na poziomie 77,8 pkt. Dodatkowo poznaliśmy wynik inflacji konsumenckiej. W ujęciu miesięcznym ceny rosną o 0,1%, czyli o 10 pkt bazowych mniej niż oczekiwali analitycy.

Po południu ogłoszone zostaną ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Podana zostanie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Poprzedni odczyt wyniósł 265 tys., a obecna prognoza wynosi 270 tys.

W dniu dzisiejszym złotówka zyskuje do większości głównych walut. Funt brytyjski potaniał o 2 grosze i kosztuje 5,39 zł. Tyle samo do naszej waluty stracił dolar. Cena amerykańskiej waluty wynosi 3,74 zł. Zarówno do euro, jak i franka złotówka zyskała po 1 groszu. Koszt zakupu szwajcarskiej waluty wynosi 3,89 zł, a za euro należy zapłacić 4,25 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty na hamulcu

01 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

To jeszcze nie koniec

30 lis 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka słuchania

29 lis 2022

Krzysztof Adamczak