Bezrobocie najniżej od 1991 roku

24 sie 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Dzisiejszy dzień nie przynosi większych zmian w wycenie polskiej waluty. Obniżenie prognoz makroekonomicznych przez MF spowodowało lekką przecenę rodzimej waluty, niemniej jednak w najbliższych dniach wszystko zależeć będzie od doniesień z szerokiego rynku. Inwestorzy czekają na rozpoczęcie sympozjum w Jackson Hole i jastrzębie sygnały ze strony szefowej Fed na temat podwyżki stóp procentowych. Taki scenariusz oznaczałby powrót głosów o podwyżce jeszcze w tym roku. To byłoby wsparcie dla kwotowań dolara amerykańskiego, ale negatywne dla polskiej waluty.

W poniedziałek minister finansów przedstawił pierwsze założenia budżetu na rok 2017. Sama informacja nie wywołała wpływu na polską walutę. Niemniej jednak tym tematem zainteresowały się agencje ratingowe. Wczoraj S&P poinformował, że nie jest przekonany, iż deficyt zostanie utrzymany w ramach 3% PKB. Kłopotliwe według agencji jest opieranie się na ryzykownym założeniu, że uda się poprawić ściągalność podatków.

Problem może być również z obniżeniem wieku emerytalnego, którego efekt w przyszłym roku nie będzie jeszcze aż taki duży, tylko 3 miesięczny. W 2018 roku będzie już pełny efekt. Stąd agencje ratingowe wyrażały perspektywę negatywną i są gotowe obniżyć rating Polski co mogłoby się przełożyć na osłabienie złotego. Agencja S&P opublikuje pełny przegląd polskiej gospodarki dopiero 2 grudnia. Jednak już 9 września poznamy komunikat agencji Moody’s, która w maju obniżyła tylko perspektywę ze stabilnej w negatywną, sygnalizując, że obniżenie wieku emerytalnego wykolei finanse publiczne.

Mimo wszystko wicepremier Morawiecki twierdzi, że deficyt jest pod kontrolą, nawet gdyby PKB spadł do 3,4%. Dzisiaj poznaliśmy dane GUS na temat bezrobocia, która jest najniższe od 1991 roku i wynosi 8,6%. To tylko potwierdza, że bardzo dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce. Z pewnością pomógł efekt prac sezonowych, których szczyt przypada na wakacje. A co ważne odczyt ten jest pozytywną odmianą ostatnich rozczarowujących danych. O dalszy spadek bezrobocia będzie już ciężko, ale jest szansa na wzrost płac, bo powoli będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracownika.

Na szerokim rynku widać umacnianie się dolara przed piątkowymi wydarzeniami. EUR/USD spadł poniżej 1,13. Pomogły dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym, które wzrosły do najwyższego poziomu od 9 lat. O 13 poznaliśmy liczbę wniosków o kredyt hipoteczny, spadła ona o 2,1% przy poprzednim odczycie na poziomie -4%. O 16 warto zwrócić uwagę na liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym, która może pozytywnie zaskoczyć.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak