pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Bez odczytów makro

Bez odczytów makro

28 wrz 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Wystąpienia bankierów centralnych, drugi dzień spotkania w Algierze, rząd dopina budżet.

    Dzisiejszy kalendarz odczytów makroekonomicznym nie zawiera żadnych znaczących pozycji. Nie oznacza to jednak nudnego dnia na rynkach finansowych. Przede wszystkim środa jest pełna wystąpień reprezentantów banków centralnych. Najpierw głos zabrała powoli żegnająca się z BoE Minouche Shafik. Zauważa ona potrzebę dalszego luzowania w polityce monetarnej przy jednoczesnym wsparciu ze strony polityki fiskalnej. Jednoznacznie negatywnie oceniła skutki Brexitu co jest pewnym novum. Do tej pory przedstawiciele Banku Anglii wstrzymywali się z oceną czerwcowego referendum. Funt zareagował na te słowa osłabieniem wobec pozostałych walut.

    Za nami także pierwsze wystąpienie prezesa EBC. Na konferencji naukowej w Londynie Mario Draghi przyznał, że nie widzi możliwości wyjścia z ujemnych stóp procentowych bez odpowiednich dogłębnych reform strukturalnych. O 15:00 Włoch będzie występował także przed Bundestagiem i to na to przemówienie rynki zwrócą większą uwagę. Godzinę później swoje wystąpienie rozpocznie Janet Yellen. Szefowa FEDu będzie jednak opowiadać o nadzorze bankowym, więc wpływ na rynek walutowy powinien być nieznaczny.

    Od wczoraj w Algierze trwa spotkanie przedstawicieli OPEC. Rynek po cichu liczył na porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Szybko jednak okazało się, że szanse na to są niewielkie. Pojawiają się głosy, że na zgodne ograniczenie wydobycia będzie trzeba poczekać do 30 listopada. Tego dnia ma się odbyć formalne spotkanie kartelu. Nie da się jednak ukryć, że OPEC w ostatnim czasie nie jest zdolny do porozumienia i przyszłość tej organizacji ma coraz mniejszy sens.

    W Polsce rząd stara się dopracować budżet. Projekt do sejmu powinien trafić do końca miesiąca, więc czasu pozostaje niewiele. Wiele jednak wskazuje na to, że zapowiadane zmiany osobowe w rządzie, miały na celu wykrzesanie większej chęci współpracy wśród ministrów. Zwłaszcza jeśli chodzi o Pawła Szałamachę. Założenia do budżetu są mocno optymistyczne, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę kosztownych programów, które obiecał rząd.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak