pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Banki centralne zakręcają kurek z tanim pieniądzem

Banki centralne zakręcają kurek z tanim pieniądzem

20 gru 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Kontynuacja kiepskich nastrojów na rynkach. Omikron znów straszy i powoduje, że obawy o problemy w łańcuchach dostaw ponownie mogą być na porządku dziennym. Chciwość inwestorów a działania bankierów centralnych. Członek RPP o podwyżkach stóp w Polsce. 

Kiepskie statystyki 

Święta coraz bliżej, a w tym roku trudno dostrzec Rajd Świętego Mikołaja. Już końcówka ubiegłego tygodnia dawała jasne sygnały, że jest nerwowo na rynkach i taki minorowy klimat do handlu utrzymuje się wraz z początkiem nowego tygodnia. Szukając przyczyn takiego scenariusza, na pierwszy plan wysuwa się nowy wariant koronawirusa, który początkowo był dość ignorowany. Omikron jednak rozprzestrzenia się w takim tempie, że zmusza kolejne kraje, szczególnie naszego kontynentu, do wprowadzania lockdownu. Jest to kiepska informacja, która będzie rzutować na wzrost gospodarczy zarówno w IV kwartale tego roku jak i I nowego. 

Obietnice a realia

Swoją cegiełkę do wzrostu awersji do ryzyka dokłada też problem z przeforsowaniem planów wydatkowych Joe Bidena w Kongresie USA. Ten warty 2 bln USD pakiet socjalno-klimatyczny miał być główną obietnicą nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mimo przegłosowania pakietu w Izbie Reprezentantów problem pojawił się w Senacie, gdzie duże obiekcje mają dwaj demokratyczni senatorowie. Dla rynków brak dopływu nowego wsparcia to zła informacja.

Przecena na giełdach wisi w powietrzu?

Szczególnie w obecnej sytuacji, gdzie kurek z tanim pieniądzem zakręcają banki centralne. W zeszłym tygodniu koszt pieniądza podniósł Bank Anglii, a Fed podwoił szybkość redukcji QE. Sygnał dla inwestorów więc jest jasny, że do niedawna maksyma, że jest źle (wariant Omikron) to znaczy dobrze (tani pieniądz w większej ilości) odchodzi powoli do lamusa. Takie spadki na giełdzie, jakie obserwujemy od piątku, szybko uruchamiały chciwość w inwestorach i chęć zakupów po niższych cenach akcji, by więcej zarobić. Tyle tylko, że teraz na żadną stymulację fiskalną się nie zanosi, a banki centralne zaczęły walkę z inflacją. Czy to zwiastuje duże kłopoty choćby giełd? Nie jest to wykluczone. 

Hardt o podwyżkach stóp i inflacji

Dzisiaj przy braku istotnych danych makro ze świata, pojawiły się dwa dość ważne odczyty z Polski. Pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa, która wzrosła w listopadzie aż o 15,2% przy oczekiwaniach na poziomie 8,4%. Z drugiej strony mamy szalenie wysoki wynik inflacji producenckiej, która wyniosła 13,2% w listopadzie, przy wyniku 11,8% miesiąc wcześniej.  Presja na wzrost w Polsce więc absolutnie nie słabnie. Warto zwrócić uwagę na wypowiedź członka RPP w kontekście przyszłych działań Rady. Hardt uważa, że podwyżka stóp o 50 pkt bazowych w styczniu jest bardzo prawdopodobna i wcale nie będzie to ostatni ruch. Według członka RPP inflacja w naszym kraju nie osiągnie wartości dwucyfrowych i utrzyma się na poziomie 7%. Oczywiście patrząc na zatwierdzone podwyżki cen gazu i prądu w połączeniu z rosnącą inflacją producencką można wątpić, czy rzeczywiście ten czarny scenariusz i wynik CPI ponad 10% się nie sprawdzi. Złoty jest na ten moment zakładnikiem słabych nastrojów na szerokim rynku i kłopotów innej waluty rynków wschodzących, a więc tureckiej liry. W efekcie nasz złoty pozostaje w defensywie, a EUR/PLN przekracza poziom 4,64. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs