Banki centralne zakręcają kurek z tanim pieniądzem

20 gru 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Kontynuacja kiepskich nastrojów na rynkach. Omikron znów straszy i powoduje, że obawy o problemy w łańcuchach dostaw ponownie mogą być na porządku dziennym. Chciwość inwestorów a działania bankierów centralnych. Członek RPP o podwyżkach stóp w Polsce.

Kiepskie statystyki

Święta coraz bliżej, a w tym roku trudno dostrzec Rajd Świętego Mikołaja. Już końcówka ubiegłego tygodnia dawała jasne sygnały, że jest nerwowo na rynkach i taki minorowy klimat do handlu utrzymuje się wraz z początkiem nowego tygodnia. Szukając przyczyn takiego scenariusza, na pierwszy plan wysuwa się nowy wariant koronawirusa, który początkowo był dość ignorowany. Omikron jednak rozprzestrzenia się w takim tempie, że zmusza kolejne kraje, szczególnie naszego kontynentu, do wprowadzania lockdownu. Jest to kiepska informacja, która będzie rzutować na wzrost gospodarczy zarówno w IV kwartale tego roku jak i I nowego.

Obietnice a realia

Swoją cegiełkę do wzrostu awersji do ryzyka dokłada też problem z przeforsowaniem planów wydatkowych Joe Bidena w Kongresie USA. Ten warty 2 bln USD pakiet socjalno-klimatyczny miał być główną obietnicą nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mimo przegłosowania pakietu w Izbie Reprezentantów problem pojawił się w Senacie, gdzie duże obiekcje mają dwaj demokratyczni senatorowie. Dla rynków brak dopływu nowego wsparcia to zła informacja.

Przecena na giełdach wisi w powietrzu?

Szczególnie w obecnej sytuacji, gdzie kurek z tanim pieniądzem zakręcają banki centralne. W zeszłym tygodniu koszt pieniądza podniósł Bank Anglii, a Fed podwoił szybkość redukcji QE. Sygnał dla inwestorów więc jest jasny, że do niedawna maksyma, że jest źle (wariant Omikron) to znaczy dobrze (tani pieniądz w większej ilości) odchodzi powoli do lamusa. Takie spadki na giełdzie, jakie obserwujemy od piątku, szybko uruchamiały chciwość w inwestorach i chęć zakupów po niższych cenach akcji, by więcej zarobić. Tyle tylko, że teraz na żadną stymulację fiskalną się nie zanosi, a banki centralne zaczęły walkę z inflacją. Czy to zwiastuje duże kłopoty choćby giełd? Nie jest to wykluczone.

Hardt o podwyżkach stóp i inflacji

Dzisiaj przy braku istotnych danych makro ze świata, pojawiły się dwa dość ważne odczyty z Polski. Pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa, która wzrosła w listopadzie aż o 15,2% przy oczekiwaniach na poziomie 8,4%. Z drugiej strony mamy szalenie wysoki wynik inflacji producenckiej, która wyniosła 13,2% w listopadzie, przy wyniku 11,8% miesiąc wcześniej.  Presja na wzrost w Polsce więc absolutnie nie słabnie. Warto zwrócić uwagę na wypowiedź członka RPP w kontekście przyszłych działań Rady. Hardt uważa, że podwyżka stóp o 50 pkt bazowych w styczniu jest bardzo prawdopodobna i wcale nie będzie to ostatni ruch. Według członka RPP inflacja w naszym kraju nie osiągnie wartości dwucyfrowych i utrzyma się na poziomie 7%. Oczywiście patrząc na zatwierdzone podwyżki cen gazu i prądu w połączeniu z rosnącą inflacją producencką można wątpić, czy rzeczywiście ten czarny scenariusz i wynik CPI ponad 10% się nie sprawdzi. Złoty jest na ten moment zakładnikiem słabych nastrojów na szerokim rynku i kłopotów innej waluty rynków wschodzących, a więc tureckiej liry. W efekcie nasz złoty pozostaje w defensywie, a EUR/PLN przekracza poziom 4,64.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny