Banki centralne mają głos

05 mar 2018 Autor: Mateusz Wielewicki

Trump zaskakuje

Deklaracje Donalda Trumpa osłabiły amerykańska walutę, co doskonale przedstawia wykres głównej pary walutowej. Kurs EUR/USD z poziomów w okolicy 1,215 odbił się powyżej 1,23. Wszystko za sprawą chęci wprowadzenia cła na stal i aluminium przez prezydenta USA. Obserwatorzy obawiają się konsekwencji takich działań, a dokładniej mówiąc wprowadzenia cła na inne dobra przez kolejne państwa. To z kolei mogłoby wywołać niewyobrażalną wojnę handlową.

Złotówka na początku tygodnia

Poniedziałkowe przedpołudnie nie będzie uznawane za najlepsze dla polskiej waluty. Złotówka nieznacznie osłabiła się w stosunku do głównych walut. Dolar ponownie kosztuje 3,40 zł. Cena euro utrzymuje się nieznacznie poniżej 4,20 zł. Funt wyceniany jest na 4,70 zł, a frank szwajcarski na 3,63 zł.

Banki centralne pozostaną w cieniu?

Nadchodzący tydzień będzie stał pod znakiem decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Jako pierwszy decyzję swoją podejmie Bank Australii, z kolei w środę obradować będą przedstawiciele Banku Kanady. Jednak najważniejsza decyzja zostanie podjęta w czwartek przez Europejski Bank Centralny. W czwartek głos również zabierze przewodniczący EBC, Mario Draghi. Może to być ciekawy dzień dla notowań par walutowych powiązanych z euro.

W piątek NFP

Dodatkowo tydzień zakończy się comiesięcznymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Czy dobre dane pomogą dolarowi, czy jeszcze przez jakiś czas na amerykańskiej walucie będą ciążyły słowa Donalda Trumpa? Analitycy spodziewają się 190. tysięcznej zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, a także utrzymania 0,3% dynamiki płacy godzinowej.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak