pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Banki centralne w centrum uwagi. Stabilny złoty.

Banki centralne w centrum uwagi. Stabilny złoty.

02 lut 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

FOMC nie spieszy się z podwyżkami, Bank Anglii osłabia funta, spokój na złotym.

Zawirowania na dolarze.

    Wczorajszy wieczór był wyjątkowo emocjonujący dla amerykańskiego dolara. Dobry nastrój, jaki został wprowadzony po odczytach makroekonomicznych, ulotnił się wraz z komunikatem FOMC. Raport ADP wskazał, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 246 tys. przy oczekiwaniach na poziomie 165 tys. Dodatkowo pozytywnie zaskoczył indeks ISM dla przemysłu. Inaczej została odebrana wieczorna decyzja w sprawie stóp procentowych. Oczywiście pozostały one bez zmian, jednak komunikat po jej ogłoszeniu nie był wystarczająco jastrzębi. Jedyna zmiana względem poprzednich sprowadziła się do poprawy nastrojów konsumentów oraz biznesu. FED nie skorzystał z okazji, by przygotować rynek na marcową podwyżkę co prawdopodobnie kończy jej temat. Na kolejną podwyżkę rynek będzie musiał poczekać prawdopodobnie do czerwca. Wraca więc kwestia liczby podwyżek w tym roku. Jeszcze w grudniu była mowa o trzech, obecnie bardziej prawdopodobne są dwie. Dolar wczoraj w ciągu dnia się umacniał, by oddać cały ruch na koniec sesji. Obecnie kurs EURUSD jest powyżej 1,08.

BoE nie zmienia stóp.

    Oprócz komunikatu w sprawie kosztu pieniądza brytyjski bank centralny opublikował dziś projekcje dotyczące gospodarki. Co do samej decyzji BoE pozostawiło bez zmian zarówno stopy procentowe, jak i wielkość programu QE. Główna stopa od sierpnia 2016 roku wynosi 0,25%. Target programu skupu aktywów wynosi 435 mld GBP. BoE prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 2% w obecnym roku oraz 1,6% w przyszłym. Spodziewa się również wzrostu inflacji w najbliższym czasie. Przy czym zamierza pozwolić inflacji przekroczyć cel dłużej niż zwykle. Wskazywanym powodem wzrostu cen jest osłabienie funta. Brytyjska waluta dziś tanieje wobec praktycznie wszystkich głównych walut. Także wobec złotego, obecnie kosztuje równe 5,00 zł.

Złoty wciąż mocny.

    Ostatnie dni przynoszą wyraźne umocnienie naszej waluty. Dzisiaj jednak zmienność pozostaje niewielka. Nieznacznie drożeje frank, który dziś kosztuje 4,03 zł. Euro pozostaje w okolicach silnego wsparcia na poziomie 4,30 zł. Dolar znajduje się poniżej 4,00 zł i testuje wsparcie na poziomie 3,97 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny