pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Banki centralne w centrum uwagi

Banki centralne w centrum uwagi

05 lip 2023 Autor: Krzysztof Adamczak

Środowa sesja wreszcie przynosi ożywienie na parkietach. Po dwóch dniach laby, banki centralne znów spróbują rozkręcić rynek. Złoty pozostaje w głębokiej defensywie. 

Starczy wolnego

Pierwsze dwa dni tego tygodnia minęły raczej spokojnie. Wyraźnie było widać, że brakuje na rynku i czynników, i chęci do zwiększenia zmienności. Wszystko za sprawą Amerykanów, którzy jak co roku początek lipca poświęcają na przygotowanie i świętowanie Dnia Niepodległości. Już od wielu lat szeroki rynek z zadziwiającym respektem podchodzi do każdego amerykańskiego święta, więc i tym razem obeszło się bez znaczących zmian. W tym wszystkim pomógł kalendarz makro, który raczej skupił się na drugiej połowie tygodnia. A ten jest zdominowany przez temat banków centralnych, przy czym najważniejsze wydarzenie ma się odbyć jeszcze dzisiaj.

Kto co powiedział

Głównym punktem programu obecnej sesji ma być wieczorny odczyt tzw. minutek, czyli sprawozdania z ostatniego posiedzenia FOMC. Jest to o tyle ważne, że wciąż trwa wzburzona debata nad kolejnymi posunięciami FED. Z jednej strony mamy wciąż wysoką inflację, która przekracza dopuszczalne poziomy Rezerwy Federalnej i stanowisko jej prezesa jest raczej jasne, że koncentruje się na ustabilizowaniu cen. Rynki jednak wciąż z dziwną nadzieją zerkają w kierunku recesji, która bez wątpienia wisi nie tylko nad amerykańską, ale i globalną gospodarką. Gdyby nagle w dzisiejszym raporcie znalazła się fraza, że kolejne posunięcia FED będą zależne od danych gospodarczych, byłby to zapewne gołębi impuls. To wszystko jest o tyle ważne, że cała reszta z wielką uwagą zerka na posunięcia amerykańskiego banku centralnego. A że w ostatnim czasie jastrzębie skrzydło w skali globalnej jest wyraźnie silne, to wszystkie odchylenia od oczekiwań mogą przynieść spore zamieszanie.

A w Polsce inaczej

Z tego globalnego obrazu Polska wyłamuje się dość wyraźnie. U nas nie tylko nie ma kolejnych podwyżek stóp procentowych, ale nie ma także sensownej dyskusji nad takowymi, co więcej znacznie bliżej nam do rozpoczęcia cyklu obniżek. Rzecz w tym, że wcale nie jesteśmy jakoś zaawansowani w walce z inflacją, wciąż mamy ją na dwucyfrowym poziomie i to naprawdę nie jest powód do… poklepywania się po plecach. Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzji co do zmiany stóp procentowych nie należy się spodziewać. Co nie oznacza, że jest ono pozbawione sensu. W piątek będziemy mogli wysłuchać wystąpienia prezesa Glapińskiego, który prawdopodobnie zapowie rychłe obniżki stóp procentowych. Monetarnie to nie ma większego sensu, ale kalendarz wyborczy ułożył się tak, a nie inaczej.

Złoty dzisiaj ewidentnie traci na szerokim rynku, co może być mocnym zwiastunem do odwrócenia ostatniego trendu. Euro jeszcze wczoraj w szczytowym momencie kosztowało zaledwie 4,42 zł, obecnie jest prawie 4 grosze wyżej. Drożeje także dolar amerykański, który jest coraz bliżej pułapu 4,10 zł. Więcej zapłacimy również za franka szwajcarskiego, który obecnie kosztuje 4,56 zł, oraz za funta brytyjskiego, gdzie kurs GBPPLN dobija do 5,20 zł, co jest najwyższym poziomem od ponad tygodnia.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny