Bank Anglii decyduje o stopach procentowych

14 kw. 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Umacniający się dolar wobec euro. W Wielkiej Brytanii ogłoszono stopy procentowe. Złotówka kolejny dzień traci na wartości.

Wczoraj poznaliśmy gorsze od oczekiwań dane z gospodarki europejskiej oraz amerykańskiej. W Strefie Euro produkcja przemysłowa spada szybciej od oczekiwań w ujęciu miesięcznym. Z kolei rok do roku rośnie wolniej niż prognozy analityków. Odczyty zza oceanu również nie napawają optymizmem. Sprzedaż detaliczna spada w tempie 0,3% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanych wzrostów. Dodatkowo bazowa inflacja producencka miesiąc do miesiąca wyniosła -0,1% względem 0,1%. W ujęciu rocznym wzrost inflacji był wolniejszy od oczekiwań analityków.

Dzisiejsze odczyty inflacji konsumenckiej w Strefie Euro praktycznie nie zaskoczyły analityków i prawie wszystkie trafiły w ich prognozy. W obliczu wczorajszych i dzisiejszych publikacji dolar umocnił się względem euro o ponad jednego centa. Aktualnie notowania pary EUR/USD wahają się w okolicach 1,1260.

O godzinie 13:00 poznaliśmy decyzję Banku Anglii o wysokości stopy procentowej. Tak, jak spodziewały się rynki została utrzymana na dotychczasowym poziomie, który wynosi 0,5%. Wydarzenie to nie miało praktycznie żadnego przełożenia na notowania funta.

W późniejszych godzinach poznamy jeszcze publikacje danych ze Stanów Zjednoczonych. Przedstawiona zostanie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a także wysokość inflacji konsumenckiej.

Złotówka kontynuuje tendencję z dni poprzednich. Nasza waluta osłabiła się w stosunku do franka o 3 grosze. Koszt nabycia szwajcarskiej waluty wynosi 3,95 zł. Dolar podrożał o 2 grosze, jego aktualna cena wynosi 3,81 zł. Za jedno euro zapłacimy dzisiaj 4,29 zł, czyli o 1 grosz więcej niż wczoraj. Na niezmienionym poziomie pozostaje kurs funta, który obecnie wynosi 5,39 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny