pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Bajkowy świat Powella

Bajkowy świat Powella

18 mar 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Szef Fed nie zawiódł w zasadzie tylko giełd, które kontynuują marsz w górę. Prezes FOMC nie widzi potrzeby zmian w polityce i w sprytny sposób przedstawił rynkom dość “utopijne prognozy” makro. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich wybija poziom 1,70%. Posiedzenie Banku Anglii w centrum uwagi. 

Dolar szybko wraca do łask 

Amerykańska waluta była wczoraj w defensywie, a po konferencji prezesa Fed, EUR/USD wystrzelił w okolice 1,20. Dzisiaj jednak sytuacja się odwraca, a wspierany rosnącymi rentownościami długu USA, zielony znów rośnie w siłę. 10-latki osiągnęły w czwartek poziom 1,73%. Pokazuje to jasno, że rynki nie nabrały się na słowa Powella mówiące o tym, że podwyżek stóp w Stanach nie będzie aż do 2023 roku. 

Ciekawe kropki Fed

Prezes Fed bagatelizował wczoraj oczekiwania decydentów co do poziomu oczekiwanych stóp procentowych w przyszłości tzw. dot-plot. Wykres oczekiwań wskazał, że czterech członków widzi podwyżkę stóp już w przyszłym roku, a 7 członków w kolejnym. Owszem nadal jest to mniejszość, ale widać, że rośnie ona w siłę, a w przypadku wzrostu inflacji może stać się większością. Przypomnijmy, że Fed liczy 18 członków, a więc nie dużo potrzeba, by jednak zmiana w polityce monetarnej mogła dojść do skutku. W to nie wierzy chyba tylko sam szef Fed, który zaciekle broni swojej tezy, że żadnej podwyżki nie będzie jeszcze przez niemal 3 lata. 

Życzeniowe podejście 

Prawdziwy jednak bajkowy świat Powella wyłania się w prezentowanych nowych projekcjach makro. Podniesiono prognozy wzrostu, tylko delikatnie wyższa ma być inflacja, a wszystko ma się przełożyć na niższe bezrobocie w USA w kolejnych latach. Fed więc w teorii ma mieć idealne położenie, gospodarka się rozkręci przy inflacji w pobliżu zakładanego celu, co przełoży się na brak zmiany w poziomie stóp procentowych. Powell momentami zapomina chyba, w jakim czasie żyjemy, że ultra luźna polityka banku centralnego napędza wzrost cen. Skupowane obligacje przez Fed dają możliwość większej kreacji pieniądza przez banki komercyjne, a niskie stopy zachęcają do brania kredytów i wyższej konsumpcji. Wszystko to niejako musi napędzić wyższą inflację. Co więc będzie, jak inflacja w USA wybije poziom 3%? Trudno wyrokować, niemniej jednak wydaje się, że aktualny szef Fed opanował do perfekcji sztukę mówienia nie tego, co myśli, ale tego, co rynki chcą usłyszeć. Pytanie, jak długo jednak świat finansów będzie się na to nabierał? Biorąc pod uwagę fakt dzisiejszych wzrostów rentowności długu, może się okazać, że już się nie nabrał i mówi szefowi Fed: sprawdzam. 

BoE neutralny 

Dzisiaj uwaga inwestorów była skupiona na Banku Anglii. Zgodnie z oczekiwaniami BoE nie zmienił parametrów polityki monetarnej, pozostawiając bez zmian zarówno stopy procentowe, jak i poziom skupu aktywów. Komunikat decydentów z Wysp był bardzo neutralny. I wydaje się, że to nieco zirytowało inwestorów, bo funt mocno traci po decyzji. Analitycy oczekiwali nawet ostrzejszego stanowiska BoE i sygnalizowania zacieśniania monetarnego w przypadku wzrostu inflacji. Byłoby to jednak dziwne, skoro jeszcze kilka tygodniu temu Bank Anglii rozważał obniżenie stóp poniżej zera. Często jednak oczekiwania inwestorów są aż nazbyt nadmuchane i właśnie to widzimy dzisiaj. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak