pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Aż się prosi o sojusz przeciwko agresywnej polityce handlowej USA

Aż się prosi o sojusz przeciwko agresywnej polityce handlowej USA

27 cze 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Temat numer jeden bez zmian

Cały czas tematem numer jeden na rynkach pozostaje kwestia wojen handlowych. Niepewność inwestorów jest spowodowana przede wszystkim sprzecznymi informacjami, które się pojawiają z Białego Domu. Tak naprawdę nikt nie wie jakie nowe pomysły przedstawi Trump w sprawie ceł. A co za tym idzie co najbardziej interesujące jak te kolejne ograniczenia wpłyną na globalny wzrost gospodarczy. Efekt całego zamieszania jest taki, że na rynkach akcji leje się krew i zyskują waluty uznawane za bezpieczne.

Obawa przed cłem na samochody

Póki co cła prezydenta w UE były wymierzone tylko na stal i aluminium. I to tak naprawdę wielkiego problemu nie stanowiło szczególnie w kontekście Polski. Oczywiście co innego można mówić o ograniczeniach USA nałożonych na Chiny bo tam skala jest o wiele większa. Problemem dla UE może się jednak stać cło na samochody, którym teraz straszy Trump. Odbiłoby się to z pewnością i na rodzimym handlu i w szczególności na złotym. Scenariusz jest wielce prawdopodobny szczególnie, że UE i Chiny nie zamierzają rezygnować i również twardo chcą walczyć Z USA ogłaszając akcje odwetowe. Aż się prosi o zawiązanie sojuszu UE z Państwem Środka. Ogromny kapitał, który by napłynął z Azji mógłby pobudzić wzrost gospodarczy w Unii. Wzrost potencjału gospodarczego mógłby spowodować, że USA stały by się nieco odcięte od reszty świata a w efekcie możliwą zmianę polityki Trumpa.

Spory wystrzał ale uzasadniony

Ciekawe dzieje się również na rynku ropy gdzie wczoraj notowania podskoczyły o niemal 2%. Jest to efekt oświadczenia Departamentu Skarbu USA o tym, że jeżeli kraje dokonujące zakupu irańskiej ropy nie zakończą takich działań do końca listopada 2018 będą narażone na poważne sankcje. Chodzi szczególnie o te państwa, które nie wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem tak jak USA a więc Chiny i UE przede wszystkim. Iran eksportuje aż 2 miliony baryłek dziennie więc jest to znaczna ilość. Wzrost ceny spowodowany jest ryzykiem braku tego surowca w ostatnim kwartale. Jest to zrozumiałe skoro irańskiej ropy teoretycznie na rynku nie będzie, spadają zapasy w USA i znacznie mniej eksportuje Wenezuela.

Chiny mistrzem gry taktycznej?

W ramach kolejnej ciekawej tendencji na rynkach warto zwrócić uwagę na słabość chińskiej waluty w ostatnich tygodniach. I tak naprawdę można zaryzykować twierdzenie, że to celowa zagrywka władz Państwa Środka. Celowe osłabienie własnej waluty byłoby kolejnym narzędziem w walce z protekcjonizmem USA i osłabiało efekt ceł. Jest to z pewnością działanie mające poprawić eksport. Czy tak jest naprawdę pewnie się nie dowiemy ale też nie ma co sądzić, że słabość juana wynika z pesymizmu inwestorów co do chińskiej gospodarki i tym samym wzrostu gospodarczego.

Teoretycznie nic ciekawego

Dzisiaj w kalendarium makro brakuje już istotnych pozycji. Można jedynie zwrócić uwagę na zamówienia środków trwałych z USA o 14.30 ale większej zmienności nie ma się co spodziewać. O 16.30 poznamy wartość zapasów ropy naftowej z USA i może to być ważny odczyt dla notowań ropy i jej kontynuacji wzrostów ceny.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak