pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Argumenty EBC za biernością w polityce monetarnej

Argumenty EBC za biernością w polityce monetarnej

31 sty 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar wspierany polityką monetarną Fed nie traci siły. Ważne dane z Europy w kontekście działań EBC. Inflacja większym zmartwieniem na Starym Kontynencie. Złoty w niesprzyjających okolicznościach. 

Perspektywa podwyżek stóp w USA

Nie za wiele zmienia się na rynkach na początku tygodnia. Nadal prym wiedzie dolar amerykański wspierany perspektywami podwyżek stóp procentowych w USA w liczbie 5, choć są i skrajne prognozy mówiące o nawet 7 w tym roku. Nadal jednak może się okazać, że realne stopy procentowe będą w Stanach na ujemnym poziomie, skoro inflacja ma wynieść około 5%. Niemniej jednak perspektywa zacieśniania monetarnego wpływa na decyzję inwestorów i chęć zakupu amerykańskiej waluty, co decyduje o jej umocnieniu. Wybiegając nieco w przyszłość, umocnienie dolara niekoniecznie może trwać w średnim lub długim terminie. Historycznie po podwyżkach stóp w USA dochodziło do sprzedaży faktów i waluta traciła. 

PKB ze strefy euro i inflacja z Niemiec

Dziś ważne dane ze strefy euro. Pojawił już się odczyt PKB w relacji r/r, który wypadł nieco niżej od prognoz. Wynik 4,6% jest całkiem niezły, co może martwić to odczyt w relacji k/k, który wyniósł zaledwie 0,3%. Czy to oznaki hamowania wzrostu? Nie można tego wykluczyć, szczególnie że wariant Omikron daje się we znaki gospodarkom Europy. Takie szacunki mogą oczywiście być argumentem dla EBC za koniecznością utrzymania luźnej polityki monetarnej. Czy kolejnym za okażą się dane o inflacji z Niemiec, które wskazują na znacznie spowolnienie inflacji z poziomu 5,3% do 4,3%? Dowiemy się już o 14.00. 

To EBC ma problem 

Nie da się ukryć, że poziom inflacji jest o wiele większym zmartwieniem dla EBC, niż np. dla Fed. Kraje południa Europy, wykorzystując tani pieniądz, zadłużały się na potęgę. Ewentualna podwyżka stóp procentowych przez EBC mogłaby oznaczać istotny wzrost rentowności długu i problemy z obsługą zadłużenia.  Można iść dalej i założyć, że takie kraje jak Włochy, czy Hiszpania znów zaczną myśleć o wątpliwym planie ratunkowym, jakim byłoby opuszczenie strefy euro. 

Czynniki sprzedażowe

Krajowa waluta znalazła się w dość niekorzystnym położeniu. Perspektywa weekendu i możliwej eskalacji działań Rosji na obszarze Ukrainy wzmogła wyprzedaż złotego. Z drugiej strony mocniejszy dolar na szerokim rynku wpływa na odpływ kapitału z rynków wschodzących. Nie działa w żaden sposób perspektywa dalszego zacieśniania monetarnego i kolejne podwyżki stóp w Polsce, które zapewne w najbliższych miesiącach nastąpią. EUR/PLN jest bliski poziomu 4,60 i niewykluczone, że nerwowa atmosfera na granicy Rosja-Ukraina może spowodować przebicie tego poziomu. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny