Apetyt na ryzyko kontynuowany

22 wrz 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Wczorajsza decyzja Fed oraz w następstwie konferencja Janet Yellen nie przyniosła żadnych niespodzianek. Stopy pozostały na dotychczasowym poziomie. Zmianie uległy prognozy makro. Prognoza wzrostu PKB w tym roku z 2 na 1,8% i inflacji CPI z 1,4 na 1,3%. Zdaniem członków Komitetu przesłanki za decyzją o podwyżce stóp wzrosły, widocznie jednak nie na tyle żeby ruch ten wykonać już teraz. To sformułowanie powoduje, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu na pewno wzrosło.

Ale pamiętajmy, że do tego czasu sporo się może jeszcze wydarzyć. Szczególnie mając na myśli wybory prezydenckie w USA. Gdzie szanse póki co wyglądają 50/50. Wydaje się, że właśnie okoliczności związane z wyborem prezydenta wpłynęły na niewykonanie ruchu przez Fed. Szczególnie, że prezes Fed wspomniała o tym może niedosłownie w swoim wystąpieniu.

Całe wydarzenie nie spowodowało jakiś gwałtownych ruchów na EUR/USD. Tak naprawdę dopiero dzisiaj przebito poziom 1,12. Patrząc na dłuższą perspektywę rozstrzygnięcia nie widać. Szansa na dalsze wzrosty jest ograniczona, musiałyby napłynąć bardzo słabe dane co porzuciłoby myśli o braku podwyżki w tym roku. Wygląda więc na to, że do końca roku będziemy się poruszać w wąskim paśmie wahań 1,11-1,13.

Cała sytuacja wpływa pozytywnie na rodzimy rynek. Do czasu wyborów w USA jest spora szansa, że inwestorzy przerzucą się na ryzykowne aktywa. Widać to na notowaniach polskiej waluty, która kolejny dzień zyskuje do większości walut. O 14.00 poznamy wskaźniki koniunktury gospodarczej z GUS, a także protokół z posiedzenia RPP. Żadnych zaskakujących informacji nie oczekujemy więc nie powinno to przełożyć się na kwotowania rodzimej waluty. RPP powinien potwierdzić, że o cięciu stóp nie ma mowy. Przestrzeń do dalszego umocnienia polskiej waluty nie pozostała jednak duża, można się nawet spodziewać lekkiego odbicia korekcyjnego.
Dzisiaj poznamy jeszcze kilka danych z USA, ale nie powinny one wywołać zamieszania na rynkach. Kondycja amerykańskiej gospodarki pozostaje dobra i publikacje te nie wpłyną na zmianę wydźwięku.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak