pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Antycykliczność jest taka uciążliwa

Antycykliczność jest taka uciążliwa

28 sie 2020 Autor: Krzysztof Adamczak

Powell nie zawiódł inwestorów i zrzucił z FEDu krępujące kajdany walki z inflacją. Strasznie się one gryzły z pozostałymi kajdanami narzuconymi w ostatnim czasie na Rezerwę. RPP nie chce ryzykować i będzie rzadziej się spotykać.

Whatever it takes

    Wczorajsze wystąpienie Jerome Powella miało być wydarzeniem tygodnia, ale równie dobrze może być najważniejszym przemówieniem w tym roku. Inwestorzy nałożyli na szefa Rezerwy ogromną presję i ten w końcu powiedział głośno to, co po cichu od dawna powtarzano w kuluarach. FED zmienia nastawienie do celu inflacyjnego (kolejny już raz), deklarując, że od dziś liczy się długookresowa średnia dynamiki cen. W teorii oznacza to, że FOMC będzie dopuszczać niższe wartości inflacji podczas kłopotów gospodarczych (co w sumie robił do tej pory) oraz wyższe w okresie dobrej koniunktury. Rynki odebrały to jako sygnał, że ultra luźnej polityce nie zagrozi nawet przebicie przez inflację poziomu 2%, co oznacza, że stopy procentowe jeszcze długo pozostaną na obecnym poziomie. W rzeczywistości następuje jednak wyłamanie już kolejnego paradygmatu bankowości centralnej. Do tej pory banki centralne miały działać antycyklicznie, ratując gospodarkę w kryzysie i nie pozwalając na nadmierne nadmuchiwanie baniek spekulacyjnych w okresie prosperity. Wierzono, że takie podejście powoduje, że każdy kolejny kryzys jest płytszy niż, by potencjalnie mógł być. Z jednej strony można mieć wątpliwości patrząc na intensywność ostatnich krachów, z drugiej tempo normalizacji polityki pieniężnej po załamaniu z 2008 roku sugeruje, że wyżej opisywana zmiana nastawienia nastąpiła już dawno. 

Redukcja recesji

    Trochę w tle wczorajszego wystąpienia Powella została opublikowana rewizja dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych. Wynik na poziomie -31,7% może przerażać, ale warto pamiętać, że Amerykanie to taki dziwny naród, który podaje te wartości zannualizowane, czyli przy założeniu, że cały rok byłby dokładnie tak słaby, jak opisywany kwartał. W przetłumaczeniu na europejski język spadek w drugim kwartale 2020 roku wyniósł 9,1% i był o prawie pół  punktu procentowego płytszy niż wstępny odczyt. Dziś warto zwrócić uwagę na odczyty z amerykańskiego rynku pracy. Marne szanse, by przyćmiły wczorajsze wystąpienie szefa FEDu, ale dolarowi teraz przyda się każdy pozytywny impuls. Główna para walutowa po pewnym wczorajszym niezdecydowaniu, dzisiaj już ewidentnie prze na północ. 

Są i dobre wiadomości

    Lokalnie warto zwrócić uwagę na zapowiedź rodzimej Rady Polityki Pieniężnej, która ogłosiła, że zmniejsza liczbę posiedzeń w tym roku. Do grudnia odbędą się 4 takie spotkania, każde jednodniowe. Patrząc na ostatnie poczynania RPP, nie pozostaje nic innego, jak tylko przyklasnąć tej decyzji. Ktoś złośliwy mógłby zauważyć, że skoro wystrzelano całą amunicję na początku kryzysu, to teraz nie ma już sensu się spotykać. Złoty również docenił większą bierność Rady i od rana się wyraźnie umacnia (choć to może być również powiązane z wczorajszym wystąpieniem Powella). Euro po raz kolejny pokonało poziom 4,40 zł. Dolar jeszcze wczoraj zbliżał się do poziomu 3,76 zł, a dziś jest już 6 groszy niżej. Funt przynajmniej na razie nieskutecznie testuje granice 4,90 zł. Tanieje także frank, który doszedł do 4,08 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD tendencja spadkowa trwa, w tle RPP
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Korekta na „edku” stała się faktem
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dolar kontruje, osłabiając złotego
Adam Fuchs