pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Amerykańska waluta znów atrakcyjna

Amerykańska waluta znów atrakcyjna

25 wrz 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Od wczoraj na rynkach obserwujemy umacnianie się dolara amerykańskiego do większości walut w tym także polskiego złotego. Jest to konsekwencja wczorajszego wystąpienia szefowej Fed na Uniwersytecie Massachusetts. Która stwierdziła, że ostatnie zawirowania na rynkach światowych nie powinny wpłynąć na planowaną ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Janet Yellen stwierdziła, że utrzymywanie bardzo niskich stóp procentowych może wywołać sporo ryzyk dla gospodarki.

Słowa szefowej Fed jak zwykle zaskakujące nie były, praktycznie są powtórzeniem wypowiedzi z wrześniowego posiedzenia i wskazują na to, że podwyżka stóp procentowych nastąpi w grudniu. Wystąpienie przez rynki zostało odebrane jako jastrzębie co przełożyło się na spadek kursu EUR/USD poniżej 1,11. W najbliższych tygodniach im będzie bliżej grudnia tym bardziej powinna być widoczna siła amerykańskiej waluty, szczególnie jeżeli na październikowym posiedzeniu pojawi się zdecydowana zapowiedź zaostrzenia polityki monetarnej w grudniu.

Dzisiejszy handel przynosi lekkie osłabienie na rodzimej walucie. Który razem z większością walut rynków wschodzących jest pod presją wczorajszych wydarzeń, czyli jastrzębiego wystąpienia prezes Fed. Podwyżki stóp przełożą się na spadek atrakcyjności rodzimej waluty. Dokładając do tego groźbę spowolnienia gospodarczego w Państwie Środka i ryzyko polityczne w naszym kraju w najbliższych dniach może być trudno o umocnienie złotówki.

Złotówka wczoraj najbardziej straciła do dolara, który zyskiwał wraz ze spadkiem na parze EUR/USD. Dzisiaj na parze USD/PLN obserwujemy kurs w okolicach 3,78. Gdyby EUR/USD pogłębił spadki to w konsekwencji polski złoty również powinien tracić do dolara, i nie wykluczone było by przebicie poziomu 3,80.

W dzisiejszym kalendarzu próżno szukać odczytów makroekonomicznych z rodzimej gospodarki. Inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na finalny odczyt amerykańskiego PKB za drugi kwartał (14.30). Większość zmienność na rynkach wywołała tylko wtedy gdy będzie się znacznie różnił od wstępnego odczytu co jest jednak mało prawdopodobne.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny