Ameryka wraca do pracy

06 wrz 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Seria danych ze Szwajcarii i przemówienie Thomasa Jordana. Raport ISM w USA. Złotówka minimalnie odrabia straty.

Już przed godziną 8:00 poznaliśmy pierwsze dane z Europy. Wyniki Produktu Krajowego Brutto za drugi kwartał przedstawił Sekretariat Stanu ds. gospodarczych Szwajcarii. Tamtejszy PKB rośnie szybciej od oczekiwań analityków. W ujęciu kwartalnym wynik wynosi 0,6%. Z kolei rok do roku jego wzrost prezentuje się na poziomie 2%. Dodatkowo poznaliśmy dzisiaj odczyt inflacji konsumenckiej dla Szwajcarii. Trafił on w prognozy analityków. Zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym, tamtejsza inflacja znajduje się na poziomie -0,1%. W godzinach popołudniowych podczas konferencji ekonomicznej w Lucernie swoje przemówienie wygłosi prezes Narodowego Banku Szwajcarii. Dane ze Szwajcarskiej gospodarki, choć ważne i dobre, to nie wpłynęły znacząco na notowania franka. Aktualnie wyceniany jest on na 3,96 zł.

Po wczorajszym święcie pracy w Stanach Zjednoczonych nie ma już śladu, a rynki finansowe wróciły do normalnej pracy. Od rana na głównej parze walutowej widzimy osłabiającego się dolara. Jednakże taka sytuacja może się zmienić ok. godziny 16:00, kiedy to opublikowany zostanie wynik ISM dla sektora usług. Pamiętamy jak pod koniec zeszłego tygodnia słaby odczyt indeksu ISM dla przemysłu przerwał trend spadkowy na EUR/USD, osłabiając dolara o ponad połowę centa w zaledwie kilka minut. Aktualnie na głównej parze walutowej obserwujemy poziom 1,11.

W dniu dzisiejszym nasza rodzima waluta nieznaczenie odreagowuje ostanie osłabienie. Dolar potaniał o grosz, a jego cena wynosi 3,88 zł. Funt kosztuje 5,18 zł, a za jedno euro przyjdzie nam zapłacić 4,33 zł. Do piątkowego ogłoszenia decyzji agencji Moody’s w sprawie nowej oceny ratingowej dla Polski nie powinniśmy być świadkami spektakularnych ruchów na parach walutowych powiązanych ze złotówką.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak