pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Agencje krytykują

Agencje krytykują

31 lip 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Wakacyjne nastroje

    Ostatni dzień lipca nie przynosi nam zbyt dużo emocji jeżeli chodzi o zmienność na rynkach walutowych. Przyczyną tego jest prawdopodobnie brak ważniejszych komunikatów banków centralnych czy chociażby brak ważniejszych punktów w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym. Jedynymi ważniejszymi odczytami w dniu dzisiejszym była inflacja konsumencka we Włoszech oraz sprzedaż detaliczna w Niemczech. Po południu przewidziana jest jeszcze publikacja indeksu Chicago PMI, ale ona też nie powinna się odbić echem na rynkach.  Odzwierciedleniem marazmu na rynkach może być sytuacja na głównej parze walutowej. Kurs EUR/USD porusza się w bardzo wąskim zakresie nieprzekraczającym 40 pipsów.

Złotówka się trzyma

    Nasza rodzima waluta pozostaje nadal silna. Może to trochę dziwić zwłaszcza po komunikacie jednej z agencji ratingowych. Moody’s krytycznie podeszła do niedawno podpisanej ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie reformy sądownictwa. Analitycy agencji uważają, że wpłynie ona na potencjalny wzrost korupcji, co może negatywnie wpłynąć na inwestycje w Polsce.

Komisja Europejska

     Dodatkowym czynnikiem, który mógłby osłabiać złotówkę jest wszczęcie postępowania wobec Polski przez Komisję Europejską. Nie jest jednak powiedziane, że dalsze  osłabienie złotówki nie nadejdzie. Może dopiero wnioski Komisji oraz ewentualne sankcje ukierunkują nastroje inwestorów.

Inflacja

    Tymczasem o godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawi dynamikę inflacji konsumenckiej. Spodziewany jest wynik -0,2% w stosunku miesiąc do miesiąca, a 1,6% w ujęciu rocznym. Odczyt zbliżony do prognoz nie będzie prawdopodobnie w stanie zmienić notowań naszej waluty, która dzisiaj wydaje się stać w miejscu. Funt kosztuje 4,75 zł, frank 3,78 zł, euro 4,25 zł, a za dolara zapłacimy 3,62 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bank Japonii zaciera ręce
Krzysztof Pawlak