3x Inflacja

13 paź 2022 Autor: Dawid Górny

Czwartek ponownie przebiega pod hasłem inflacji. Przed południem otrzymaliśmy dane z największej gospodarki Unii Europejskiej oraz ze Szwecji. Był to jednocześnie moment, w którym wyżej wymienione państwa dołączyły do grona, mogącego się (nie)pochwalić dwucyfrową dynamiką cen. Wisienką na torcie okazał się jednak odczyt tego wskaźnika w Stanach Zjednoczonych, który po raz kolejny zatrząsł głównymi wykresami świata.

W Niemczech powyżej 10%

Czwartek to kolejny dzień, w którym inflacja rozwiewa jakiekolwiek nadzieje na to, że odczyty sprzed miesiąca były wstępem do wyhamowania wzrostu dynamiki cen w krajach europejskich. Zacznijmy od naszych zachodnich sąsiadów. Największa gospodarka w Unii Europejskiej mierzy się z rocznym wzrostem cen dóbr konsumenckich na poziomie 10%. Jej zharmonizowany odpowiednik to już 10,9%. Odczyty te były zgodne z prognozami, jednak ich wpływ można było zauważyć na wykresie głównej pary walutowej świata. Dziś po godzinie 8:00 popularny „edek” zaczął piąć się ku górze. Z porannych poziomów w granicach 0,968 dolara za jedno euro, kurs EUR/USD w południe przebił od dołu wartość 0,973 USD.

Wysoki wynik także w Skandynawii

Płaskowyż nie zdołał utrzymać się także w Szwecji, gdzie (przynajmniej w tym miesiącu) pożegnaliśmy się z jednocyfrowym odczytem dynamiki cen. Inflacja konsumencka w tym kraju była wyższa od prognoz. 10,8% to rezultat o 1 punkt procentowy wyższy od wyniku sprzed miesiąca. Niższa od oczekiwań rynku okazała się być natomiast inflacja bazowa (nieuwzględniająca cen żywności i energii), która aktualnie wynosi 7,4%. Różnica pomiędzy dwoma wyżej wspomnianymi wskaźnikami to 3,4 punkta procentowego. Jest to mniejsza wartość, niż chociażby sytuacja z naszego podwórka. Oznacza to, że decyzje Banku Szwedzkiego mogą znacząco wpłynąć na inflację, gdyż produkty spożywcze wraz z nośnikami energii, stanowią jej mniejszy odsetek (i są w pewnym stopniu zależne także od aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie). Przypomnę, że stopy procentowe w opisywanym kraju znajdują się obecnie na poziomie 1,75%. Oznacza to, że pole do podwyżek jest spore. Kolejne posiedzenie tamtejszych decydentów dopiero 24 listopada. Na dzisiejszą publikację nie zareagował kurs SEK/PLN, którego wartość w czwartkowe przedpołudnie oscylowała na poziomie 0,44 PLN za jedną koronę szwedzką.

Niższy płaskowyż w USA

Głównym bohaterem dzisiejszego dnia został odczyt inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Jest to informacja, na którą reagują dosłownie wszystkie główne rynki. Dzisiejszy odczyt CPI zza oceanu wyniósł 8,2% i był o 0,1 punkta procentowego wyższy od oczekiwań. Dokładnie taką samą różnicę i w tym samym kierunku zaobserwowaliśmy podczas wczorajszego odczytu inflacji producenckiej w tym kraju. Dziś jednak reakcja rynków jest nieporównywalnie silniejsza. Wyższa od oczekiwań inflacja konsumencka nadaje większe prawdopodobieństwo podniesienia przez FED stóp procentowych w listopadzie o 75 pb. Aktualnie wynosi ono ponad 97% i nic nie wskazuje na zmianę sentymentu. Dodam jeszcze, że dzisiejszy odczyt jest o 0,1 punkta procentowego niższy od tego sprzed miesiąca. Ponadto inflacja bazowa wyniosła 6,6% i była wyższa od oczekiwań. Po publikacji omawianego indeksu, czyli o godzinie 14:30 kurs głównej pary walutowej świata zmienił kierunek o 180 stopni. Zeszliśmy do poziomów około 0,964 USD, czyli niższych od porannych (o których wspomniałem w pierwszym akapicie). Kurs EUR/USD nie był tak nisko od dwóch tygodni. W czwartek po południu wypracowane dziś zyski oddaje złoty. Kurs EUR/PLN o godzinie 14:45 to 4,845 PLN. USD/PLN wynosi 5,024 PLN, co oznacza, że ponownie przebiliśmy okrągłą granicę 5 złotych.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpędzone euro

05 gru 2022

Dawid Górny