Strona główna > Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Ta deklaracja dostępności dotyczy treści opublikowanych w domenie: Walutomat.pl, zwanych dalej „Stroną”.

Stroną zarządza Currency One S.A. Strona jest skierowana do jak największej liczby osób, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Na Stronie można:

Zapewniliśmy kontrast między treścią a jej tłem na poziomie przynajmniej 4.5:1 dla większości elementów.

Projektując stronę dążymy do zgodności z normą techniczną dotyczącą stron internetowych i aplikacji mobilnych EN 301 549 v.3.2.1. Odpowiada to poziomowi „AA” w Wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych (WCAG), wersja 2.1. Wytyczne WCAG zostały opisane także w załączniku do Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych.

 

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z Wytycznymi dotyczącymi dostępności treści internetowych (WCAG) 2.1 poziom AA. Wytyczne te są podstawą dla:

Niedostępne treści

Staramy się zapewnić dostępność naszej Strony internetowej, ale zdajemy sobie też sprawę z pewnych ograniczeń. Stale pracujemy nad poprawą znanych problemów. 

Poniżej opisujemy ograniczenia, o których wiemy. Prosimy o kontakt w przypadku napotkania problemu, który nie został opisany.

Znane ograniczenia: 

  1. Obsługa za pomocą czytnika ekranu. Nie wszystkie elementy formularzy mają jasny opis. Ich rola i funkcja może być niezrozumiała po odczytaniu przez czytnik.
  2. Teksty alternatywne dla grafiki i zdjęć. Większość grafik i zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, który pozwala zrozumieć co one zawierają. 
  3. Linki otwieraja nowe okno/kartę bez ostrzeżenia. Pojedyncze linki otwierają nowe okno lub kartę przeglądarki bez ostrzeżenia. 
  4. Treści zmieniające się automatycznie. Slider/karuzela slajdów na stronie głównej zmienia treść co kilkanaście sekund. Nie ma możliwości jej zatrzymania. 
  5. Zrozumiała kolejność. Niektóre informacje (np. zawartość pobranych plików PDF) nie są odczytywane przez czytniki w poprawnej kolejności. 
  6. Kolor jest jedynym nośnikiem informacji. Wykresy kursów walut pokazują jednocześnie kilka rodzajów kursów. Kolor jest jedynym wyróżnikiem linii każdego z rodzajów kursu i osoby z wadami wzroku mogą ich nie odróżnić. Istnieje możliwość wyłączenia poszczególnych kursów i pozostawienia na wykresie tylko jednego wybranego rodzaju kursu.
  7. Tytuły stron. Nie wszystkie strony mają tytuł, który jasno opisuje zawartość danej strony.
  8. Pominięcie powtarzalnych treści. Na stronach nie ma mechanizmu pozwalającego pominąć stałe elementy (np. menu) i przejść od razu do treści strony. 
  9. Widoczny focus. Nie wszystkie elementy aktywne (np. linki, przyciski, ikony aktywujące podpowiedź) otrzymują stan focus (np. ramkę) po wybraniu tego elementu za pomocą klawiatury lub są niedostępne za pomocą klawiatury.
  10. Treść spod kursora lub focusa. Nawigując klawiaturą niektóre elementy pokazują dodatkową treść (tzw. tooltip) po uzyskaniu fokusa. Nie idzie tej treści ukryć bez opuszczenia fokusa (np. poprzez kliknięcie Esc). Dodatkowe treści (tooltip) pojawiają się po najechaniu kursorem (hover), ale nie idzie przenieść kursora na tą dodatkową treść, ponieważ znika ona po usunięciu kursora znad elementu. 
  11. Cel odnośnika. Niektóre linki do pobrania dokumentów nie zawierają informacji o formacie, wielkości oraz języku pliku (jeżeli ten różni się od języka strony). 
  12. Obsługa za pomocą gestów. Personalizacja kolejności walut w Portfelu walutowym jest niedostępna dla użytkowników klawiatury – obecnie działa tylko przez funkcję Drag&Drop (przeciągnij i upuść). Nie ma alternatywnej metody obsługi tej funkcji. 
  13. Nawigacja klawiaturą. Niektóre opcje i funkcje nie są dostępne z poziomu klawiatury:
    1. zmiana ustawień zgód na ciasteczka, 
    2. kalkulator obliczania oszczędności,
  14. Wiele dróg. Zazwyczaj jest tylko jeden sposób dotarcia do konkretnej strony – poprzez główną nawigację (menu). Strona nie posiada mapy strony, spisu treści lub wyszukiwarki, które stanowiłby alternatywę dla menu.
  15. Prosty język w dokumentach. Regulaminy naszych usług mogą być trudne do zrozumienia. Zawierają skomplikowane, wielokrotnie złożone zdania, co może utrudniać ich odbiór..
  16. Prosty język. Nie wszystkie informacje mogą być zrozumiałe (np. treści niektórych zgód, komunikaty w panelu klienta, wiadomości e-mail). 
  17. Podpowiedzi do błędów formularzy. W przypadku wystąpienia błędu w formularzu nie zawsze umieszczamy w komunikacie podpowiedź jak poprawić błąd (np. wskazując poprawny format danych).
  18. Błędy semantyki kodu HTML. Strona posiada błędy w semantyce. Nie mają jednak one wpływu na działanie i dostępność Strony. 
  19. Komunikaty o stanie. Generowane dynamicznie komunikaty o stanie systemu (np. ładowanie strony, przesyłanie pliku) nie są dostępne dla technologii wspomagających bez uzyskiwania fokusu. 

 

Przygotowanie deklaracji dostępności

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny dokonanej przez wewnętrzny zespół ds. dostępności w oparciu o:

Uwagi użytkowników

Cenimy sobie uwagi użytkowników na temat dostępności strony internetowej Walutomat.pl. Prosimy zgłaszać nam napotkane bariery w dostępności do naszego Biura Obsługi Klienta:

Dane kontaktowe znajdują się także na stronie https://www.walutomat.pl/kontakt/

Podczas zgłaszania napotkanego problemu związanego z dostępnością podaj:

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, maksymalnie w terminie 60 dni.

Pozostałe informacje

Deklaracja dostępności aplikacji mobilej Walutomat.pl https://www.walutomat.pl/deklaracja-dostepnosci-aplikacji-mobilnej/