pl
Strona główna > Aktualności > Walutomat partnerem Mapy polskiego fintechu 2024

Walutomat partnerem Mapy polskiego fintechu 2024

21 cze 2024

Dzięki Mapie polskiego fintechu w jednym miejscu można znaleźć informacje o najważniejszych firmach oferujących innowacyjne usługi finansowe w naszym kraju. To już siódma edycja tego projektu, którego organizatorem jest serwis Cashless.pl. Walutomat, jako partner wspierający, aktywnie włączył się w tworzenie Mapy.

Mapa polskiego fintechu w tym roku powstała na podstawie ankiet nadesłanych przez rekordową liczbę prawie 100 podmiotów działających w tej branży. Premiera projektu, grupującego najważniejsze fintechy w naszym kraju, miała miejsce na uroczystej gali Cashless Fintech Evening zorganizowanej 20. czerwca 2024 r. w Warszawie.

Integralną częścią tego wydarzenia była debata o kondycji branży fintech w Polsce. Wpływ sytuacji makroekonomicznej na rozwój przedsięwzięć fintechowych, ekspansja polskich fintechów na zagranicznych rynkach czy wybór odpowiedniej strategii konkurowania ze światowymi gigantami – to tylko niektóre tematy poruszone na debacie. Eksperci zastanawiali się także, jak nowe przepisy wpływają na rozwój fintechów i czy konieczność zwiększania wydatków związanych z cyberbezpieczeństwem blokuje ich rozwój.

Obok Mapy polskiego fintechu 2024 na Cashless Fintech Evening zaprezentowano też najnowszą wersję raportu o branży – z analizą takich wskaźników jak wysokość przychodów, poziom zatrudnienia czy planowane inwestycje – oraz komentarzami ekspertów. Wśród nich nie mogło zabraknąć Macieja Przygórzewskiego, dyrektora operacyjnego w Currency One SA (operator serwisu Walutomat.pl).

– Rynek fintechowy nie stoi w miejscu. Ostatni rok przyniósł nam kilka ważnych zmian, choć nadal kluczem do sukcesu wydaje się dążenie do optymalizacji. Branża aktywnie wdraża rozwiązania oparte na AI, coraz częściej angażując sztuczną inteligencję w obszary takie jak ocena ryzyka, wykrywanie oszustw i obsługa klienta. Wczesne przyjęcie AI może dać przewagę konkurencyjną, jednak entuzjazm wobec nowych technologii wymaga ostrożności i zrównoważonego podejścia, uwzględniającego potencjalne korzyści, regulacje i ochronę danych. Warto zwrócić uwagę na wzrost nacisku na bezpieczeństwo. Mniejsze tempo wzrostu liczby podmiotów to też efekt większych regulacji. Podmioty chcące działać w tej branży muszą spełniać coraz więcej wymagań, co często staje się barierą dla tych najmniejszych. Dla konkurencji na rynku to źle, dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy z pewnością dobrze – mówi Maciej Przygórzewski.

Cały komentarz naszego eksperta można znaleźć w pełnej wersji raportu na stronie Cashless.pl.

Walutomat.pl jest partnerem wspierającym projekt Mapa polskiego fintechu 2024.  

Zobacz także