pl
Strona główna > Aktualności > Walutomat partnerem Mapy polskiego fintechu 2023

Walutomat partnerem Mapy polskiego fintechu 2023

16 cze 2023

Portal Cashless już od 6 lat przygotowuje Mapę polskiego fintechu. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, nie tylko dlatego, że Walutomat został partnerem tej publikacji, ale również dlatego, że różni się ona znacznie od poprzednich edycji. 

Wprowadzenie trzech głównych warstw pozwoliło prawidłowo zdefiniować polski fintech i wydzielić podmioty w kilkunastu kategoriach. Raport zawiera polskie fintechy, które świadczą usługi zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. 

Premiera raportu miała miejsce na uroczystej gali z cyklu Cashless Fintech Evening zorganizowanej 15. czerwca 2023 w Warszawie. Podczas tego wydarzenia zostały zaprezentowane wyniki badań, jakie wykonano przy okazji pracy nad tegoroczną Mapą. Była to również okazja do ciekawych rozmów z ekspertami, a także do wymiany spostrzeżeń na temat kondycji świata fintechu w Polsce oraz kierunkach jego rozwoju.   

Swój głos na łamach tego raportu zabrał również Maciej Przygórzewski, główny analityk naszego serwisu:

Tworzenie Mapy polskiego fintechu po raz kolejny zmusza nas do refleksji, dlaczego kraj o takim potencjale jak Polska w dalszym ciągu ma tak mały wpływ na światową pierwszą ligę. Część analityków wskazuje, że powodem może być relatywnie duży rynek wewnętrzny. To właśnie ta zaleta polskiego rynku może być również naszą słabością. Dzięki szerokim perspektywom możliwe jest stworzenie dużej rentownej organizacji bez konieczności oglądania się na ekspansję międzynarodową. Już chociażby nasi sąsiedzi z Litwy nie mają takiej możliwości, w związku z czym znacznie częściej tamtejsze biznesy tworzone są od razu z pewnym uwzględnieniem ekspansji międzynarodowej. Dodatkowym elementem jest też waluta. O ile reprezentując branżę wymiany walut nie powinienem narzekać na brak euro w Polsce, bo to akurat naszej Spółce wyraźnie pomaga. Jednak dla większości podmiotów fakt bycia poza unią walutową jest pewną przeszkodą, która ponownie utrudnia ekspansję międzynarodową.

Raport, z którego dowiesz się wiele na temat aktualnej sytuacji i kondycji, w jakiej znajduje się branża nowoczesnych usług finansowych w naszym kraju, znajdziesz na stronie Cashless. 

Zobacz także