pl
Strona główna > Aktualności > Przelewy natychmiastowe w euro – SEPA Instant [PORADNIK]

Przelewy natychmiastowe w euro – SEPA Instant [PORADNIK]

14 gru 2021

Mawia się, że czas to pieniądz, dlatego natychmiastowe przelewy w euro, czyli SEPA Instant, to kolejne ułatwienie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Serwis Walutomat, jako pierwsza polska instytucja i jak dotąd jedyna krajowa, udostępnia tego typu przelewy. Co to oznacza dla naszych użytkowników?

Czym jest SEPA?

Unia Europejska, chcąc ułatwić bezgotówkowe rozliczanie się pomiędzy członkami, wprowadziła Jednolity Obszar Płatności (Single Euro Payments Area) zwany jako SEPA. Określenie SEPA dotyczy nie tylko obszaru płatności, ale również formy przelewu w jego ramach. Co jest charakterystyczne dla tego typu przelewu:

  • musi on być w walucie euro,
  • odbiorca otrzyma dokładnie taką sumę pieniędzy, jaką wysłaliśmy,
  • posiada datę księgowania SPOT (dostarczany jest najpóźniej na drugi dzień roboczy).

SEPA jest najtańszym sposobem przesłania EURO. W systemie SEPA biorą udział nie tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej, ale również państwa: Wielka Brytania, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Monako, San Marino, Watykan. SEPA jest dostępna także na terenie niektórych europejskich obszarów zamorskich m.in. na Wyspach Kanaryjskich, Martynice, czy w Gujanie Francuskiej.

System SEPA działa na rynku już od kilkunastu lat, jednak świat się zmienia. Konsumenci mają coraz większe wymagania – przelewy natychmiastowe są coraz bardziej popularne na rynkach krajowych. Dlatego postanowiono też zmodyfikować system SEPA i powstała SEPA Instant. Walutomat jako pierwsza polska instytucja zaoferował to rozwiązanie.

Co wyróżnia SEPA Instant?

  • przede wszystkim czas realizacji – jest on NATYCHMIASTOWY,
  • zrealizowany 24/7 przez 365 dni w roku,
  • można go zlecić do kwoty 100 000 EUR.

Jest to niezwykle ważne dla przedsiębiorców, przelewy natychmiastowe pomagają zarządzać płynnością w firmie. Przedsiębiorcy mogą uregulować płatności z zagranicznymi kontrahentami na czas, nawet w ostatniej chwili – przekonuje Bartosz Grycza odpowiedzialny za wdrożenie SEPA Instant w Walutomacie.

Pod wspólną nazwą SEPA Instant w Europie funkcjonują dwa systemy rozliczeniowe: RT1 oraz TIPS. Jeszcze do niedawna pomiędzy funkcjonującymi węzłami SEPA Instant: RT1 i TIPS nie było interoperacyjności. Na przykład właściciel rachunku w niemieckim banku osiągalnym w systemie RT1 mógł mieć problem ze zrealizowaniem przelewu instant do włoskiego odbiorcy osiągalnego przez TIPS. Z Walutomatu można już zlecić zlecić przelewy do wszystkich uczestników SEPA Instant niezależnie od ich sposobu integracji z systemem (RT1 i TIPS).

W Niemczech czy Austrii pokrycie w przelewach SEPA Instant wynosi 87 proc., ale trzeba pamiętać, że SEPA Instant na chwilę obecną nie jest obsługiwana przez wszystkie banki za granicą.  TUTAJ możesz sprawdzić, czy bank odbiorcy jest uczestnikiem SEPA INSTANT (możesz pobrać plik w csv, pdf lub html).

UWAGA: Klienci Walutomatu, przy realizowaniu przelewu zagranicznego SEPA, po wpisaniu numeru konta odbiorcy, od razu widzą, czy jest możliwy przelew natychmiastowy – SEPA Instant do banku odbiorcy, czy nie.

Koszt przelewu natychmiastowego SEPA INSTANT w serwisie Walutomat.pl to 20 zł.

ZAPISY NA INDYWIDUALNY IBAN

Jeżeli jesteś zainteresowany przyjmowaniem wpłat od innych osób/firm na rachunek euro Twojej firmy w Walutomacie, możesz otrzymać indywidualny rachunek IBAN (lub też całą pulę rachunków, aby każdy kontrahent czy umowa miały oddzielny numer do wpłat). Skontaktuj się z doradcą biznesowym lub wyślij maila na adres: iban@currency-one.com i zapisz się na tę usługę. Dzięki niej Twoje przelewy z Walutomatu będą wysyłane z nazwą Twojej firmy jako nadawcą przelewu, a nie jak dotychczas jako Currency One.

Zobacz także