pl
Strona główna > Aktualności > Bezpieczeństwo: NIGDY nie podawaj NIKOMU danych poufnych

Bezpieczeństwo: NIGDY nie podawaj NIKOMU danych poufnych

09 mar 2023

Niestety w ostatnim czasie nasilają się akcje przestępców, którzy podszywają się pod pracowników instytucji finansowych. Możliwości jest wiele: mogą przedstawiać się jako pracownik banku czy też serwisu Walutomat. Częstym sposobem jest wykorzystywanie połączeń telefonicznych, czyli tzw. phishing głosowy. Przestępcy dzwoniąc, mogą podawać się np. za pracowników biura obsługi klienta, działu technicznego lub działu biznesowego.

Oszuści mają na celu wyłudzenie poufnych informacji, zachęcając jednocześnie do instalowania oprogramowania i aplikacji, które pozwolą im przejąć kontrolę nad naszymi komputerami i smartfonami.

Niestety oszuści potrafią podszywać się pod dowolny numer telefonu i przedstawiają się jako pracownik serwisu, z którym można powiązać ten numer, co pomaga im wzbudzać nasze zaufanie. Mogą oni znać nasze dane, takie jak imię i nazwisko. Jeżeli wcześniej uzyskali dostęp do naszej poczty elektronicznej lub innego źródła informacji, mogą również próbować uwiarygodnić się poprzez znajomość np. historii transakcji. Posługują się technikami manipulacji, aby uśpić naszą czujność.

Dlatego przypominamy o najważniejszych zasadach:

  • pracownicy serwisu Walutomat NIGDY nie proszą o podanie danych do logowania, loginu i hasła,
  • pracownicy serwisu Walutomat NIGDY nie oferują możliwości inwestowania ani w żaden inny sposób nie zachęcają do wykonywania przelewów na nieznane Ci rachunki,
  • NIGDY nie podawaj NIKOMU danych poufnych, takich jak np. dane karty płatniczej (numer karty, CVV, daty ważności, imienia i nazwiska posiadacza karty), kodów BLIK, 
  • NIGDY nie ujawniaj SMS-kodów, które służą do autoryzacji transakcji,
  • NIGDY nie instaluj żadnych aplikacji na prośbę kontaktującej się z Tobą osoby, zwłaszcza jeżeli oprogramowanie takie miałoby umożliwić tej osobie dostęp do Twojego urządzenia.

Jeśli ktoś zadzwoni do Ciebie, poda się za pracownika naszego serwisu i poprosi Cię o poufne dane lub pobranie jakiejkolwiek aplikacji – rozłącz się. Powiadom nas o tym zdarzeniu i zadzwoń na numer telefonu, który znajdziesz na naszej stronie w zakładce KONTAKT. Nie oddzwaniaj nigdy na wyświetlający się numer. Pamiętaj, że nawet jeśli na telefonie wyświetli Ci się numer telefonu znanej Ci instytucji, to nie znaczy, że to właśnie jej pracownik do Ciebie dzwoni. 

Zobacz także