pl
Strona główna > Komentarze walutowe > RPP ignoruje prognozy inflacji

RPP ignoruje prognozy inflacji

08 lis 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Fed w centrum uwagi

Rynki żyją dzisiaj posiedzeniem Fed w USA. Trzeba jednak zaznaczyć, że to trochę nad wyraz gdyż konsensus rynkowy zakłada utrzymanie głównego przedziału stopy procentowej. Prawdopodobieństwo jakiegoś ruchu wynosi zaledwie 7%. Do tego nie ma dzisiaj konferencji prezesa Fed, a zostanie opublikowany jedynie komunikat po samej decyzji.

Czekamy na grudzień

Inwestorzy od dawna wiedzą, że kolejna podwyżka jeśli już to będzie miała miejsce w grudniu. Wtedy też poznamy nowe projekcje makro na kolejne lata a po decyzji głos zabierze Powell czyli szef Fed.

Wzrost gospodarczy na fali spadkowej

Dzisiaj swoje prognozy na kolejne lata opublikowała Komisja Europejska. Wzrost w strefie euro na ten rok ma wynieść 2,1% ale w kolejnych ma słabnąć i w 2020 roku wynieść jedynie 1,7%. Jeśli takie prognozy by się sprawdziły to z pewnością EBC nie rozpocznie podnoszenia stóp procentowych nawet w całym 2020 roku. Warto zauważyć też założenia co do włoskiego deficytu. Według KE w 2020 roku Italia przekroczy 3% deficyt budżetowy w relacji do PKB. Co nie może dziwić oczywiście to dużo gorszy scenariusz niż go kreśli włoski rząd. Publikacja miała niewielki wpływ na notowania euro.

Oczekiwanie na Fed wzmacnia dolara

Dzisiaj na rynku można powiedzieć powrót do fundamentów. Oznacza to, że dolar otrząsnął się już po ogłoszeniu wyników wyborów i powraca do wzrostów. Główna para walutowa świata oscyluje w pobliżu 1,14. Wsparciem dla zielonego z pewnością jest też dzisiejsze posiedzenie Fed o 20, które powinno potwierdzić nastawienie jego członków do podnoszenia poziomu stóp procentowych i kolejnego ruchu już na grudniowym posiedzeniu.

Gołębiego nastawienia ciąg dalszy

Wczorajsze posiedzenie RPP zgodnie z przypuszczeniami nie przyniosło zmiany nastawienia. Według jej członków stopy w Polsce pozostaną jeszcze rekordowe niskie przez dłuższy czas. I tutaj warto dodać ważny wątek, który się pojawił a mianowicie projekcje inflacji, które zakładają jej poziom 3,3%!!! w 2019 roku. Poziom ten wykracza poza cel inflacyjny i jest bliski przekroczenia górnego progu dopuszczalnych wahań. Nie znamy dokładnych założeń ale prawdopodobnie chodzi o znaczną podwyżkę cen energii.

Złoty w dobrej kondycji

Widocznie jednak Rada jest świadoma, że w przyszłym roku mamy wybory więc obecna władza zrobi wszystko, by nie podnosić kosztu pieniądza, by nie zrażać głosujących. Stąd traktowanie prognoz z przymrużeniem oka. Mówiąc inaczej “normalnie” takie poziomy inflacji czy dla Fed czy EBC oznaczałyby gotowość do podwyżek stóp. Może się więc okazać, że Rada nie zdąży wykonać żadnego ruchu, a spowolnienie wzrostu nadejdzie. Krajowa waluta mimo gołębiego nastawienia RPP nie straciła na wartości.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak