pl
Strona główna > Komentarze walutowe > EBC w centrum uwagi. Zmiany w programie QE.

EBC w centrum uwagi. Zmiany w programie QE.

08 gru 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian, skup aktywów wydłużony do końca roku, ale na mniejszą skalę od marca.

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dnia, a nawet tygodnia jest dzisiejsza decyzja EBC. Od początku tygodnia handel na rynkach walutowych obracał się wokół dzisiejszej decyzji.

Koszt pieniądza pozostaje niezmieniony.

    Co do wysokości stóp procentowych chyba nikt nie miał wątpliwości. Podstawowa stopa nadal wynosi 0%, stopa kredytu 0,25% a depozytowa -0,40%. Są one na najniższym poziomie w historii i widać znaczną awersję do dalszego ich obniżania. W komunikacie co prawda można przeczytać, że koszt pieniądza przez dłuższy okres pozostanie na obecnym bądź niższym poziomie. Nie da się jednak ukryć, że reszta świata wchodzi już na ścieżkę podnoszenia stóp, czym wywiera coraz większą presję na Europie.

Program QE potrwa (co najmniej) do końca 2017 roku.

    Największą niewiadomą dzisiejszego dnia była przyszłość programu skupu aktywów. Został on wprowadzony w marcu 2015 roku, po czym był kilkakrotnie modyfikowany. Za każdym razem jednak program był rozwijany. Dzisiaj po raz pierwszy skala skupu aktywów została zmniejszona. A dokładniej zostanie zmniejszona od marca przyszłego roku. W kolejnych miesiącach EBC na ten cel będzie przeznaczał już nie 80 mld, a “zaledwie” 60 mld euro. Dobrą wiadomością (zwłaszcza dla europejskich banków) jest jednak przedłużenie programu do grudnia 2017 roku. Przy czym EBC już teraz zostawia sobie otwarta furtkę, zwracając uwagę, że program będzie trwał tak długo jak to będzie konieczne.

Zawirowania na euro.

    Wspólna waluta dość chaotycznie zareagowała na dzisiejszą decyzję. Początkowe umocnienie dość szybko zostało zanegowane. Obecnie jedno euro kosztuje 1,067 dolara czy 1,081 franka. Sporo także się wydarzyło na parze EURPLN, gdzie kurs najpierw dotarł do poziomu 4,47 zł, by chwilę później kosztować poniżej 4,44 zł. Złoty wobec pozostałych walut się osłabia, przez co dolar kosztuje 4,18 zł, frank 4,11 zł, a funt brytyjski 5,27 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak