pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Niespójność planów podatkowych problemem dolara

Niespójność planów podatkowych problemem dolara

10 lis 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Koniec tygodnia jak cały tydzień

Piątek znów nie należy do najbardziej pasjonujących na rynkach finansowych. Z ważniejszych rzeczy można wspomnieć o różnicach w planach podatkowych przedstawionych przez republikańskich senatorów ,a tymi z Izby Reprezentantów w USA. O tych rewelacjach donosił już w tym tygodniu Washington Post i okazały się one prawdziwe.

Różnica w planach

Niższa izba kongresu zakładała obniżkę CIT dla przedsiębiorców już od 2018 roku. Plany senatorów republikańskich zakładają zmianę tego podatku z 35% do 20%, ale dopiero od 2019 roku. Negatywnie na tę informację zareagował amerykański dolar, który od wczoraj słabnie do euro, a kurs oscyluje wokół granicy 1,1650. Rynki teraz będą bacznie obserwować, która wersja zostanie wprowadzona. W grudniu natomiast jedna wersja trafi do podpisu przez prezydenta. Bez wątpienia odłożenie w czasie części reformy z pewnością nie wywołała tak oczekiwanego przez inwestorów impulsu fiskalnego i tym samym wzrostu presji inflacyjnej. Trzeba jednak pamiętać o niewielkiej przewadze Republikanów w Senacie co również może utrudnić wprowadzenie całości reformy już teraz. Jest spora obawa o nadmierny wzrost już i tak wysokiego deficytu budżetowego. Rozłożenie w czasie z pewnością przełoży się na negatywną presję na amerykańską walutę.

Ciekawe dane z Wielkiej Brytanii

O 10.30 napłynęła seria danych z WIelkiej Brytanii. I trzeba przyznać, że były to bardzo dobre wskazania. Wzrost produkcji za wrzesień wyniósł 2,5%r/r podczas gdy prognozy zakładały jedynie 1,9% r/r. Również saldo na rachunku handlowym jest optymistyczne. Wyspiarze zanotowali spadek deficytu bilansu handlowego do poziomu 2,7 mld funtów. Szacunki mówiły, że będzie to 4,3 mld. Splot dwóch czynników a więc wzrost produkcji plus niższy deficyt handlowy powinien przełożyć się na wyższą wycenę funta brytyjskiego. Tym razem jednak reakcji nie było żadnej. Pytanie czy rynki czekają na informacje o postępie negocjacji z UE czy po prostu ten nudny tydzień wpłynął na niejaką ospałość inwestorów.

Spokój i jeszcze raz spokój

Bez zmian również na krajowej walucie. Od początku dnia kurs EUR/PLN oscyluje w 50 pipsowym paśmie wahań. Nieco tańszy jest dolar ale też jest to zmiana raptem groszowa. Dalsza część dnia nie powinna przynieść zmian złotego w relacji do głównych walut. Z wyjątkiem dolara, który może ulegać negatywnej presji ze strony amerykańskiego rynku akcji.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny